Wpływ picia kawy, na nasze zdrowie.

Kawowa wiedza, Zdrowie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Szacuje się, że co najmniej 2,25 miliarda filiżanek kawy spożywanych jest codziennie na całym świecie. W ostatnich latach popularność kawy ziarnistej (w tym kawy speciality) znacznie wzrosła, ponieważ klienci szukają napojów, które nie tylko smakują dobrze, ale także przynoszą korzyści zdrowotne.

Kawa speciality od kawy segmentu komercyjnego różni się głównie złożonym smakiem i aromatem. Wynika to z lepszej jakości ziaren oraz specjalnego procesu ich palenia. Kawa speciality jest zazwyczaj uprawiana w sposób bardziej zrównoważony, w specjalnych warunkach, bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów, co może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto, kawa speciality jest często palona w sposób, który zachowuje ich naturalną słodycz, a to może przyczynić się do zrezygnowania z potrzeby dodawania cukru do napoju.

Ziarna kawy speciality są bogate w magnez, potas i miedź.

Kawa a składniki odżywcze

Ziarna wysokiej jakości zawierają wiele składników odżywczych i antyoksydantów, które pomagają chronić nasze komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Kawa zawiera witaminy B2, B3, B5 oraz kwas pantotenowy, które są ważne dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Kawa jest również bogata w magnez, potas i miedź, które są ważne dla utrzymania prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego.

Badania wykazały, że picie kawy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu2 i choroby Parkinsona. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, picie 1-2 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób serca o 10-15%. Z kolei badania opublikowane w czasopiśmie naukowym “Diabetes Care” wykazały, że picie 3-4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu2 o 25%.

Porcja kawy przelewowej zawiera więcej kofiny niż standardowe espresso.

Kawa a kofeina

Kofeina to związek chemiczny obecny w kawie, który działa jako stymulant układu nerwowego. Kofeina może poprawić nasz stan skupienia i pobudzić metabolizm, ale może również powodować negatywne skutki uboczne, takie jak bezsenność, nerwowość, drżenia rąk. Spożywanie nadmiernej ilości kawy – a co za tym idzie kofeiny – może również zwiększyć ryzyko związane z rozwojem chorób serca.

Dlatego ważne jest, aby zachować umiar i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki kofeiny, która wynosi około 400 mg na dzień, co odpowiada około czterem filiżankom kawy. Jedna filiżanka kawy speciality parzonej metodą przelewową zwykle zawiera między 80, a 130 mg kofeiny, co oznacza, że wypicie kilku filiżanek kawy dziennie wciąż mieści się w granicach zalecanej dziennej dawki kofeiny. Natomiast w przypadku kawy ciemno palonej, parzonej metodami ciśnieniowymi (np. za pomocą ekspresu), sytuacja wygląda nieco inaczej. Przeciętna porcja espresso zawiera około 40 – 50 mg kofeiny, więc możemy sobie pozwolić na wypicie nawet 8 filiżanek, nadal mieszcząc się w zalecanej dziennej dawce kofeiny.

Kawa a redukcja wagi

Badania wykazały, że picie kawy może również pomóc w redukcji wagi. Kofeina zawarta w kawie jest silnym stymulantem i może pomóc w zwiększeniu tempa przemiany materii, co przyczynia się do spalania większej ilości kalorii. Według badań przeprowadzonych przez American Journal of Clinical Nutrition, picie kawy może znacząco przyczynić się do utraty wagi u osób otyłych.

Picie kawy może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne.

Kawa a zdrowie psychiczne

Picie kawy może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jak wiadomo, poranna kawa może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvard School of Public Health, picie kawy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji o 20%. Badania wykazały również, że picie kawy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

Kofeina zawarta w kawie działa jako stymulant, który może poprawić naszą koncentrację i wydajność, co finalnie może pomóc w redukcji objawów depresji.

Z drugiej strony, jeśli przesadzimy z ilością kawy, w związku z nadmiarem kofeiny możemy odczuć takie objawy jak drażliwość i bezsenność, co może potencjalnie zaostrzyć objawy depresji lub lęku. Dlatego, jeśli masz problemy ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed zwiększeniem spożycia kawy.

Kawa parzona pod ciśnieniem zawiera więcej olejków i ciężkostrawnych substancji.
Picie odpowiedniej ilości kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych.

Podsumowanie

Podsumowując – pijąc rozsądne ilości kawy speciality, może ona wpłynąć na nasz organizm bardzo pozytywnie. Wbrew dawnemu przekonaniu, że kawa jest niezdrowa, bazując na aktualnej wiedzy możemy stwierdzić, że w rzeczywistości ma ona wiele właściwości prozdrowotnych. Spożywana z umiarem zmniejsza nawet ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych!

Kofeina, która jest głównym składnikiem aktywnym w kawie, może pomóc poprawić skupienie, koncentrację i ogólną wydajność mózgu. Badania wykazały, że picie kawy może pomóc zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera. Kofeina może również pomóc w zmniejszeniu uczucia zmęczenia i zwiększeniu poziomu energii, co pomaga zwiększyć wydajność fizyczną i umysłową.

Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak bezsenność i nerwowość. Dlatego warto zachować umiar i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki kofeiny. W przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zwiększeniem spożycia kawy.

Kawa speciality zyskuje na popularności i coraz bardziej konkuruje z ziarnem segmentu komercyjnego. Jej rosnąca popularność wynika z faktu, iż konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na jakość i skład swoich produktów. Kawa speciality jest zwykle uprawiana w mniejszych plantacjach, w sposób bardziej zrównoważony, bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów. Jest to zdecydowanie zdrowszy i bezpieczniejszy wybór aniżeli kawa produkowana na skalę masową. Ziarna wysokiej jakości często są ręcznie selekcjonowane i palone tak, aby zachować jak najwięcej oryginalnych smaków i aromatów, w tym naturalną słodycz kawy. Potraktowana w ten sposób kawa jest często bogatsza w składniki odżywcze i antyoksydanty niż zwykła kawa. Przez jaśniejszy stopień palenia mniej naturalnych składników ulega degradacji podczas wypału. Wszystko finalnie przekłada się na jej pozytywny wpływ na zdrowie.

Warto podkreślić, że skład kawy może różnić się w zależności od sposobu przygotowania. Na przykład, kawa przygotowana w ekspresie ciśnieniowym będzie zawierała więcej olejków i substancji chemicznych niż kawa parzona metodą przelewową. Olejki te są bogate w antyoksydanty, ale mogą również powodować problemy z trawieniem. Dlatego, dla osób wrażliwych na problemy trawienne, najlepszym wyborem będzie “zalewajka”, french press lub kawa z ekspresu przelewowego / parzona inną metodą przelewową.

Zalecana dzienna dawka kofeiny u osób dorosłych to 400 mg dziennie, co przekłada się mniej więcej na 4 filiżanki (200 g) kawy przelewowej (~100 mg kofeiny) lub nawet 8 porcji (32 g) espresso (~45 mg kofeiny).

Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i może reagować inaczej na kawę. Dlatego najlepiej jest słuchać swojego ciała i zawsze wybierać produkty najwyższej jakości, takie jak kawa speciality, aby cieszyć się smakiem i korzyściami zdrowotnymi, jakie oferują.

E-book Banner - Czym jest kawa speciality?