Kafejeto Palarnia

Peru Cajamarca FW – Aromas del Valle wiosną budzi do życia

8 kwietnia, 2024
Przepisy
Kawowe ciekawostki
Wyobraźnia płótnem, słowa zaś narzędziem – tym razem namalujmy wspólnie pewien obraz. Czerwień i biel – rozlane niczym dwie strugi krwi, przedzielone wyspą pokoju, chroniącą wszystkie naturalne bogactwa ziemi.
peru wiosenne
Na samym środku, otoczone zielonymi ramionami palmy i wawrzynu, a ukoronowane wieńcem laurowym, zaklęte są trzy symboliczne figury. Mrużąc oczy, można by wręcz przysiąc, że się poruszają – wigoń, chinowiec oraz róg obfitości. Dumni reprezentanci fauny, flory oraz zasobów mineralnych – żyjący wysoko na stokach Andów kuzyn lamy, roślinne źródło chininy, a także złoża miedzi, srebra i złota ukryte pod powierzchnią. Tak właśnie wygląda obraz flagi Peru. Miejsce, które dało początek wiosennemu single origin espresso. A to dopiero początek historii.

Kilka słów o Peru

Jest trzy razy większe od Polski, a w urzędzie porozmawiamy też językami indian – ajmara i keczua. Przyjrzyjmy się jednak południowoamerykańskiemu Peru pod kątem kawy. Tereny uprawowe arabiki rozciągają się szerokim pasem przez środek kraju: od portowego Talara aż pod samo tropikalne Puerto Maldonado. Uprawiane są tam głównie odmiany typica oraz bourbon – w szczególności caturra – na malutkich, rodzinnych farmach (wielkości od 1 do 5 hektarów), rozsianych po całym państwie. Takie też varietale znalazły się w paczkach wiosennego espresso, jako owoc pracy wielu rąk, zrzeszonych w kooperatywie Aromas del Valle.

peru mapa

Aromas del Valle

Od 2015 ugrupowanie Aromas del Valle zrzesza 556 producentów z całego regionu Cajamarca, a dokładniej – Jaén, San Ignacio i Cutervo. Świadome, iż wysokiej jakości kawa wymaga dużego zaangażowania, wspiera swoją społeczność włączając w nowe technologie z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Stowarzyszenie uzyskało certyfikację Rainforest Alliance. Zbiory owoców mają miejsce między majem a listopadem, zaś same ziarna poddawane są w większości obróbce mokrej. Po zdjęciu skórki i wstępnej fermentacji, wisienki suszą się na specjalnie do tego przygotowanych podniesionych stelażach, bądź zadaszonych łożach.

Kwitnące espresso

Peru Cajamarca FW to wiosenny powiew świeżości wprost od roasterów z Palarni Kafejeto. Kawa uprawiana na zboczach Andów, pomiędzy 1500 a 2100 m n.p.m., poddana została obróbce mytej (FW – fully washed). Jest to arabika single origin – wyprażona w stopniu średnim – idealna propozycja na orzeźwiające espresso, pełne zbalansowanego smaku słodkich owoców. Nada się również do zaparzenia w kawiarce czy french pressie. Rozwijające się w kubku niczym kwiat na wiosnę 84.75 punktowe ziarna, po zaparzeniu kuszą słodkim aromatem pomarańczy i obiecują niebiańską ucztę śliwek unurzanych w brązowym cukrze. Jak to często bywa na wiosnę, do naparu wkraść się może także sensoryczny romans z suszonymi figami.

Pora parzyć Peru

W tym peruwiańskim wydaniu sezonowego przepiśnika, zaliczymy wspaniały powrót do klasyki podręcznych alternatyw. Metoda wymyślona przez Jamesa Hoffmanna, testowana na ostatnich warsztatach – zaskoczyła wszystkich – uczestników, jak i prowadzących. Czas najwyższy, żeby namieszała także w Waszych rytuałach codzienności. Cała magia parzenia zaklęta zostanie – w jakże niepozornym – french pressie.

Sam kawowy guru obiecuje uzyskanie wyrazistego, klarownego naparu w filiżance, bez pozostałości osadu ze zmielonych ziaren na dnie. Wystarczy dobrej jakości, świeżo zmielona kawa i cierpliwe wyczekiwanie końca parzenia. A! Do parzenia najlepiej użyć odpowiednio zmineralizowanej wody albo wykorzystać butelkowany Żywiecki Kryształ, który jest oficjalnym partnerem Mistrzostw Polski Aeropress od 2023 roku. Peruwiańskie zaklęcia znajdziecie poniżej:

Peru press – wiosenna czarna kawa z french pressa (30g kawy; 500ml wody; około 96oC) 

 • zagotuj wodę
  1. nie musisz dokładnie mierzyć temperatury, ważne żeby była zagotowana przed zmieleniem ziaren (ostygnie w międzyczasie do idealnej temperatury), – jeśli masz chwilę, ogrzej french press przed parzeniem, przelewając go gorącą wodą; 
 • przygotuj 30g kawy
  1. zmielonej w stopniu średnim (28 – 31 klików na Comandante), nie zbyt grubo, aby dać jej szansę się rozwinąć; 
 • wsyp zmielone ziarna do french pressa i zalej je 500ml gorącej wody – wlewaj wodę tak, aby nie pozostawić suchych miejsc, najlepiej ruchem spiralnym lub zygzakującym (jak kreślenie litery N lub M),
  1. jeśli chcesz więcej słodkiej śliwki niż soczystej pomarańczy w swoim Peru, zamieszaj kawę energicznie kilka razy, 
  2. nie zapomnij włączyć stopera; 
 • cierpliwie odczekaj 4 minuty, 
 • za pomocą łyżeczki, przełam powstałą na powierzchni skorupkę z fusów – podobnie jak w procedurze cuppingowej, możesz przełamać crust mieszając 3 razy przy powierzchni,
  1. zgarnij i odrzuć pozostałą pianę z wierzchu; 
 • poczekaj kolejne 5 do 8 minut, 
 • wykonaj trick z sitkiem
  1. załóż i dociśnij je tylko do momentu, aż dotknie powierzchni kawy – w ten sposób unikniemy niepotrzebnego wzburzania fusów, ograniczając osady przedostające się do filiżanki; 
  2. Na końcu, wypadałoby dodać najważniejsze – “delektuj się ulubionym kubkiem kawy, która ogrzeje Twoje serce tak, jak wkrótce wiosenne słońce każdy poranek”.

じゃあ、またね、

問題       

Literatura

Anette Moldvaer, Coffee obsession, DK 2014, s.14-15, 98

To również może cię zainteresować

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.