W ostatnim artykule przybliżyliśmy Wam charakterystykę dwóch kaw z Kamerunu. Obie bardzo szybko zniknęły z półek. Również to co wypaliliśmy pod espresso, kawy mleczne oraz czarny przelew przypadło Wam do gustu. Przewidywaliśmy, że właśnie tak się stanie, bo kameruńskie kawy urzekły także nas smakiem. Dlatego niezmiernie się cieszymy, że możemy zaprezentować kolejną odsłonę tychże smaków Kamerun Oku.

Z najbardziej istotnych ciekawostek należy podkreślić, że region góry Oku, to najwyżej położone plantacje w kraju [średnio między 1800,a 2000 m.n.p.m.]. Co za tym idzie, jest to najbardziej pożądane jakościowo ziarno. Dzieje się tak ponieważ, im wyżej położone są plantacje, tym okres dojrzewania ziaren jest dłuższy. Za tym idzie zarówno lepszy, bardziej bogaty smak, ale też zwiększa się gęstość ziarna co przekłada się na korzystniejszy proces palenia, który ma za zadanie odsłonić wyśmienity charakter tychże ziaren. A kawowce tu rosnące wydają pierwszorzędne owoce, albowiem jest to znakomita i ceniona na całym świecie odmiana Blue Mountain sprowadzona bezpośrednio z Jawy.

Pomimo, że region Oku jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie rejonem w Kamerunie, jeśli porównamy infrastrukturę kawową, to wyselekcjonowane przez nas ziarna pochodzą z upraw o charakterze organicznym. Nie używa się tu środków chemicznych oraz pielęgnuje naturalne środowisko, tak by zachować jak najdłużej jego pierwotny ekosystem. Panuje tu również tradycyjny model upraw, gdzie cała rodzina utrzymuje się z plantacji. W swoim gospodarstwie posiadają z reguły od 2, do 3 tysięcy drzewek i zajmują się taką plantacją przez cały rok, by uzyskać jak najlepszy rezultat w trakcie zbioru.

Zbiory przeprowadzane są ręcznie, czyli do etapu obróbki kwalifikują się jedynie w pełni dojrzałe owoce. Tak zbiór jest bardziej kosztowny oraz rozłożony w czasie natomiast cechuje się większą jednorodnością ziaren, a co za tym idzie wyższą jakością. Następnie od farmerów kawa trafia do mikrostacji, gdzie następuje wstępna obróbka metodą mechaniczną, czyli suchą ? naturalną. Wstępnie wysuszone ziarna z mikrostacji trafiają do zbiorczej fabryki, w której następuje finalne wysuszenie oraz trzykrotne sortowanie w celu pozbycia się defektów. Jest to ostatni etap przed zapakowaniem w worki, magazynowaniem oraz transportem do docelowych miejsc przeznaczenia, czyli palarni na całym świecie.

Powyższa kawa cechuje się bardzo kompleksowym, owocowym smakiem, który zawdzięcza zarówno pochodzeniu jak i metodom zbioru oraz obróbki. Bardzo długo pozostaje w ustach. Dzięki odpowiedniemu paleniu zachowuje naturalną kwasowość, smakuje świeżo i pobudzająco. Przypadnie do gustu zarówno fanom typowych afrykańskich kaw jak również miłośnikom bardziej zbalansowanych, południowo-amerykańskich smaków.

Autor: Krzysztof Bonda