Kafejeto Palarnia

Przepis na Kenię PB Baragwi

6 marca, 2023
Aktualności
Przepisy
Nadszedł czas na najnowszą z naszych kaw jasno palonych – Kenię PB Baragwi! Te szlachetne ziarna same w sobie są wyznacznikiem jakości, więc dobranie do nich odpowiedniej receptury było w zasadzie bułką z masłem. Metoda jaką tym razem wybraliśmy to Chemex. Uznaliśmy że w przypadku tak soczystej, rześkiej kawy, czystość smaku jaką pozwala osiągnąć ten zaparzacz jeszcze bardziej uwydatni to co w tej kawie najlepsze.
Paczka kawy Kenia PB Baragwi

Nasza nowa Kenia z farmy Baragwi FCS, w regionie Kirinyaga, to prawdziwa gratka dla fanów nietuzinkowych smaków. W kubku zaskoczy was niezwykłą, nietypową dla tego regionu paletą sensoryczną. Zaparzona naszym sposobem kawa wprost uderza smakami rodem z babcinego ogródka – nie próżno szukać w niej nut owoców takich jak agrest, czy jeżyny. To wszystko zwieńcza jaśminowa rześkość i rozpływający się po języku karmelowy finis!

 

Tak jak w przypadku naszego wpisu o Hondurasie Santo Tomas – chcieliśmy wam po krótce opowiedzieć o farmie z której pochodzą te wyśmienite ziarna.

kenia uprawy

Farma Baragwi FCS

Miejsce któremu zawdzięczamy tą szlachetną kawę jest największa Kenijska kooperatywa nosząca nazwę Baragwi FCS. Tamtejsze tereny upraw, będące miejscem pracy 18 000 farmerów, znajdują się na wysokości 1600 – 1800 m n.p.m. Dzięki tak dużej liczbie zrzeszonych na tych rozległych terenach farmerów, założona w 1953 roku kooperatywa produkuje nawet 26 000 worków kawy (60kg), co przekłada się na ponad 1 500 ton kawy rocznie.

 

Kawa hodowana na tych terenach podlega obróbce fully washed. Polega to na tym, że starannie wyselekcjonowane, w pełni dojrzałe owoce kawowca trafiają do depulpera który oddziela miąższ ze skórką od naszego ziarna. Warto wspomnieć że wszystkie owoce ulegają obróbce tego samego dnia, co gwarantuje wysoką jakość i powtarzalność w smaku.

 

Po oddzieleniu od reszty owoca, ziarna z cienką warstwą pozostałego miąższu są poddawane fermentacji przez jedną noc, a następnie ponownie myte. Obrobione w ten sposób ziarna są ponownie sortowane, a nastęnie suszone na specjalnych łożach od 8 do 14 dni.

kenia suszenie

Przepis na Kenię w Chemexie

Temperatura wody: 95°C
Proporcje: 21g kawy / 350g wody
Mielenie: nieco grubiej niż pod dripa (27 klików na młynku Comandante)

  1. Odważ 21g kawy, zmiel ją i zagotuj wodę.
  2. Postaw Chemex na wadze, przepłucz filter i wsyp zmieloną kawę.
  3. Włączamy timer i dokładnie zalewamy kawę 70g wody.
  4. Zakręć chemexem i poczekaj do 30 sekundy.
  5. Gdy na timerze pojawi się 0:30 zalej do 140g.
  6. Następne zalanie należy zrobić gdy timer wskaże 0:55. Zalewamy do 210g.
  7. Czekaj do 1:15, a następnie zalej do 280g.
  8. Ostatnie zalanie rozpocznij gdy na timerze zobaczysz 1:35. Zalej do 350g, a następnie zakręć energicznie całym chemexem.
  9. Gotowe! Pij i delektuj się kompleksowym bukietem smaków i aromatów.

To również może cię zainteresować

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.