Kafejeto Palarnia

0

Kawa Kenia Kegwa

- Uprawa kawowców w Kenii

2 grudnia, 2024
Nasze kawy
W Kenii niewielu farmerów posiada działki o powierzchni równej lub większej niż 15 ha – jest ich razem około 330. Pozostała większość to upraw rozkłada się na kilkuhektarowe działki, z których właściciele zrzeszają się w większe kooperatywy – korzystając ze wspólnych zakładów obróbki ziaren. Niepozorne stowarzyszenia potrafią gromadzić kawę zebraną przez setki – a nawet tysiące niezależnych plantatorów. Siła tkwi w poczuciu wspólnoty.
kawa kenia kegwa baner

Na czerwonych, kenijskich glebach dojrzewa głównie arabika w odmianach takich jak:

  • SL (SL 28 i SL 34),
  • K7,
  • Ruiru 11
  • oraz Batian.

Większość ziaren przeznaczonych na eksport, przetwarzana jest metodą na mokro. Niewielki odsetek kaw z obróbki suchej (natural) trafia przeważnie do konsumpcji wewnątrz kraju. Przeważnie nie znaczy jednak, iż nie da się zdobyć takiego lotu poza Kenią. Sprzedaż odbywa się drogą aukcyjną, poprzez cotygodniowe licytacje najnowszych zbiorów.

krajobraz kenii

Bogactwo kenijskich ziem

Kenijskie kawy trudno zamknąć w ramach prostego opisu. Ich walory smakowe różnią się w zależności od regionu, w którym dojrzewały, jednak można im przypisać pewne cech wspólne: intensywny aromat i czysta kwasowość. To jest ich zdecydowany wyróżnik na tle nasion z pozostałych części świata. Ponadto kompleksowa owocowość z nutami tych jagodowych, rześkie cytrusy oraz soczyste, złożone body. Całe bogactwo sensoryczne ziaren przetwarzanych głównie metodą na mokro (washed). Największe obszary upraw kawowca w Kenii to m.in.:
  • Embu – w połączeniu dwóch pór deszczowych oraz bogatych w składniki odżywcze, czerwonych ziem wulkanicznych, jest to region zorganizowanych upraw różnych odmian arabiki;
  • Kirinyaga – ulokowany na zboczu góry Kenia; wysokie położenie oraz dwukrotny roczny opad deszczu, czynią ów obszar wręcz przeznaczonym do uprawy ziaren wysokiej jakości; najczęściej spotykanymi tam odmianami są SL 28 i SL 34;
  • Marsabit – nie jest regionem produkującym kawę na sprzedaż per se; na jego ziemiach znaleziono dzikie sadzonki należące do kawowej rodziny Rubiaceae (marzanowate); ziarna w lasach Marsabit są hodowane głównie dla celów naukowo-badawczych, tj.
studium nad pulą genów poszczególnych odmian;
  • Meru – położony na wschodnich zboczach masywu Kenia; żyzne ziemie wraz z umiarkowanymi opadami, sprzyjają rozwojowi varietali SL oraz K7;
  • Nyeri – na tym terenie prym wiodą fabryki oraz kooperatywy producenckie; w połączeniu z umiarkowanymi opadami deszczu, słyną z jakościowych kaw szczególnie odmiany SL.
Tym razem, szczególnie uważnie przyjrzymy się owocom pracy z regionu Kirinyaga.

Region Kirinyaga

Obszar uprawowy Kirinyaga rozciąga się na południowym zboczu masywu górskiego Kenya – z drugim najwyższym szczytem Afryki, zaraz po Kilimandżaro (Uhuru, Tanzania: 5895 m n.p.m.; Batian, Kenia: 5199 m n.p.m.). Plantacje kaw położone są na wysokościach od 1500 do 1560 m n.p.m. Żyzne, wulkaniczne gleby w połączeniu z tropikalnym, górskim klimatem, nadają ziarnom tak wyjątkowy, kwasowo – kremowy smak.

Cały region doświadcza bimodalnych opadów w ciągu roku, z wahaniami temperatur od 10 do 26oC. Oznacza to mniej więcej tyle, iż panują tam dwie pory deszczowe – oraz dwa okresy dojrzewania i zbiorów:

  • główny – od października do grudnia,
  • wtórny (fly crop) – od kwietnia do czerwca.

Region ten graniczy z lasami Njukiini, które zapewniają umiarkowanie chłodny – jak na strefę równikową – mikroklimat w ciągu całego roku.

Spróbuj naszych kaw

Kooperatywa Ngiriambu

Stowarzyszenie producenckie Ngiriambu założone zostało w 1997 roku, jako społeczność wspierająca pojedynczych farmerów na rynku kawy oraz jednocześnie zapewniająca odpowiedni marketing. Obecnie jest to prężnie działająca inicjatywa, w której szeregach znajduje się ponad 4,5 tysiąca zarejestrowanych członków. Wciąż wspiera ich usługami takimi jak stacje przetwórcze zielonego ziarna: Kiri oraz Kegwa. To właśnie w tej ostatniej zbudowanej osiemnaście lat przed oficjalnym powołaniem Ngiriambu – ostatecznej formy nabierają jedne z najlepszych mytych kenijskich lotów.

We współpracy z lokalnymi przedstawicielami władz oraz rosnącymi partnerami handlowymi, kooperatywa – oprócz wsparcia sprzętowego – oferuje także szereg szkoleń. Dotyczą one najważniejszych kwestii rozwojowych oraz środowiskowych, m.in.:

  • dobrych praktyk rolniczych,
  • działań nakierowanych na ochronę ekosystemów,
  • czy też z zakresu eksploatacji stacji przetwórczych zielonego ziarna. Wszystko to, zgodnie z najwyższymi standardami jakości oraz kultywowaniem zasad sprawiedliwego handlu.

Jak Kenia ocenia kawy

Kenijskie kawy oceniane są – poza klasyczną punktacją w skali SCA – na podstawie kryteriów rozmiaru. Pozwala to od razu, jeszcze przed pierwszym spojrzeniem na zielone ziarna, ocenić ich wielkość, a także kształt oraz gęstość. Takie grupowanie nasion pochodzących z wielu plantacji, rozszerza dbałość o wytworzony produkt, poza teren Kenii chociażby poprzez zapewnienie równomiernego wypału ziaren tych samych rozmiarów.

Każdej kategorii przydzielane jest odpowiednie oznaczenie:

  • E – elephant, największe kenijskie ziarno, powstałe z połączenia dwóch połówkowych nasion z kawowej wiśni;
  • PB – peaberry, gdzie zamiast dwóch nasion, powstało jedno – duże i pękate; dotyczy to nawet 10 procent ziaren w Kenii;
  • AA – pochodzą z plantacji położonych na znacznych wysokościach i dają klarowne napary, o doskonałej jakości; rozmiar oczka sita powyżej 18 (powyżej 7 mm)
  • AB blend nasion rozmiaru A oraz B (od 18 do 15 rozmiaru oczka sita);
  • C – grupuje ziarna z kategorii B, które są zauważalnie węższe;
  • TT – lekkie nasiona, o niskiej gęstości; wysortowane przez strumień powietrza;
  • T uszkodzone, niewielkie i smukłe ziarna wydzielone z kategorii C;
  • MH/ML – nasiona przejrzałe lub nie zebrane na czas; zauważalnie bardziej kwasowe;

Afrykański sezon w Palarni Kafejeto

Tym razem ugościmy Was naparem pełnym rześkiej soczystości – z jasno palonych ziaren Kenii Kegwa, gdzie kwasowość ziaren podkreślona została poprzez ich obróbkę na mokro. Nadają się wręcz doskonale do parzenia w dripie, Chemexie, Gabi Masterze i innych alternatywnych sprzętach, które niecierpliwie wyczekują na naszych półkach. Nasiona kategorii AA, z flagowych kenijskich odmian: SL 28, SL 34 oraz Batian, dojrzewały na wysokości 1580 m n.p.m. W nutach smakowych obok tak charakterystycznych czerwonych owoców, pojawiają się także kremowe migdały oraz kwasowe jabłuszka. Zupełnie jak kompot z darów babcinego ogrodu – o nieco bardziej maślanym body i większej zawartości kofeiny. Polecam wszystkim, nie tylko od święta.

またね、

問題       

Literatura

  • Anette Moldvaer, Coffee obsession, DK 2014, s. 60-61
  • Materiały Fest Coffee Mission, Kenya Kegwa, 12-24-50

     

To również może cię zainteresować

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.