Domowe sposoby na latte art.

Kawowa wiedza, Kawowe ciekawostki

Już od jakiegoś czasu coraz więcej osób szuka sposobów na parzenie dobrej kawy w domu. Jeśli nie jesteś fanem metod przelewowych albo po prostu masz czasem ochotę na latte, czy inną kawę mleczną – mamy dobrą wiadomość. Przedstawimy Ci sposób na samodzielnie przygotowanie napojów o jakości porównywalnej do kawy z kawiarni.

Warto jednak zaznaczyć, że piękne wzory latte art są trudne do osiągnięcia nawet dla bardziej doświadczonych baristów. Co więcej, bez właściwego sprzętu trudno jest uzyskać dobrą mikro pianę.

Jak więc można wylewać kawy z latte artem w domu bez inwestowania w profesjonalny sprzęt? Oczywiście! Sposobów jest co najmniej parę. Istnieje wiele gadżetów, które pozwolą nam skutecznie spienić mleko – najtańszym z nich jest French press.

Srebrny french press stojący na stołku.

Powszechne metody tworzenia mikro piany w domu.

Jeśli chcesz przygotować kawę z latte artem, stworzenie mikro piany o odpowiedniej teksturze i konsystencji jest niezbędne.

W większości kawiarni na całym świecie, bariści do pienienia używają dyszy w ekspresach do kawy. To najlepszy sposób na stworzenie gładkiej lśniącej mikro piany. To właśnie dzięki dobremu spienieniu są w stanie tworzyć różne wzory latte art, w tym serca, tulipany i rosetty.

Ale czy możliwe jest zrobienie tego samego w domu?

Istnieje kilka sposobów na efektywne spienianie mleka w domowych warunkach. Jednym z popularniejszych metod jest użycie French pressu.

W skrócie, po dodaniu mleka podgrzanego do wymaganej temperatury (zwykle między 55°C a 65°C) do dzbanka, należy wielokrotnie pociągać tłok urządzenia w górę i w dół (po całej powierzchni mleka), aby wtłoczyć powietrze do płynu. Im częściej pociągasz tłok, tym bardziej spienienie będzie mleko.

Oprócz French pressu, można również użyć spieniacza do mleka, który przypomina małą elektryczną trzepaczkę. Umieszczając spieniacz w podgrzanym mleku i szybko kręcąc trzepaczką, można włączyć powietrze do płynu, tworząc tym samym piankę.

Lance Hedrick jest międzynarodowym i kierownikiem hurtowej sprzedaży na zachodnim wybrzeżu USA w Onyx Coffee Lab. Jest również konsultantem ds. kawy i prowadzi kanał na YouTube, w którym recenzuje różne sprzęty kawowe – w tym NanoFoamer – nowoczesny gadżet do spieniania mleka.

Według Lance’a, obie metody – French press i spieniacz do mleka są wystarczające do produkcji piany, ale zwykle kończą się na bardziej suchej pianie. Ostatecznie oznacza to, że korzystając z tych metod, nieco ciężej będzie nam wylać kawy z latte artem, ponieważ mleko nie jest wystarczająco gładkie lub „mokre”.

Inne powszechne techniki obejmują automatyczne dzbanki do spieniania mleka, które mogą podgrzewać i napowietrzać mleko do różnych konsystencji, a także specjalne spieniacze do mleka na kuchenkę, które działają podobnie jak dysze w ekspresach do kawy. Jednak należy zauważyć, że tego typu spieniacze nie są w stanie wytworzyć takiego samego ciśnienia jak komercyjne ekspresy do kawy.

Ostatecznie, domowe ekspresy do kawy wyposażone w dysze do spieniania mleka również mogą być używane do produkcji wysokiej jakości mlecznej pianki – ale takie maszyny mogą kosztować fortunę.

Tekstura mleka z mikro pianką.

Jak stworzyć mikro pianę?

Aby nauczyć się, wylewać latte arty, musimy najpierw zrozumieć, jak tworzy się wysokiej jakości mikro piankę.

Po pierwsze, należy rozpocząć od zimnego mleka – może być dowolnego rodzaju, nawet roślinne. Białka w zimnym mleku są w pełni nienaruszone, a to pozwala na skuteczne pienienie. Należy również użyć dzbanka, który jest nieco większy, niż ilość mleka, którą potrzebujemy, aby mieć wystarczająco dużo miejsca do napowietrzania płynu (zwiększy on swoją objętość).

Równie ważne jest, aby ustawić końcówkę dyszy w odpowiednim miejscu. Jeśli jest umieszczona zbyt wysoko nad powierzchnią mleka, powstanie dużo większych bąbelków, które sprawią, że nasza pianka będzie sucha i sztywna. Jednak jeśli końcówka dyszy parowej jest zbyt głęboko, nie będziesz w stanie odpowiednio napowietrzyć mleka.

Lance uważa, że ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy wprowadzić powietrze do mleka podczas spieniania.

Odpowiednią ilość powietrza do napoju należy wprowadzić przed osiągnięciem temperatury około 33°C. Jeśli napowietrzysz mleko powyżej tej temperatury, więzy między białkami kazeinowymi (szczególnie w mleku krowim) staną się zbyt mocne, co spowoduje powstawanie zbyt dużych bąbelków powietrza.

Ponieważ mleko zawiera różne białka, gdy powietrze jest wprowadzane do płynu, szybko pokrywają one bąbelki. Ostatecznie pozwala to na utrzymanie stabilnych bąbelków powietrza, dzięki czemu możemy uzyskać jakościową mikro piankę.

Po wprowadzeniu odpowiedniej ilości powietrza do mleka, trzeba je „wypolerować”. Robi się to, umieszczając końcówkę dyszy pod lekkim kątem podczas podgrzewania mleka, aby płyn szybko obracał się wokół osi.

Wirowanie mleka pomaga w stworzeniu emulsji tłuszczów, białek i wody w płynie. Dzięki temu większe pęcherzyki powietrza rozbijają się na mniejsze, czego wynikiem jest gładka tekstura mleka.

Chociaż pełnotłuste mleko krowie jest zwykle najbardziej odpowiednie do produkcji wysokiej jakości mikro piany ze względu na nieco większą zawartość tłuszczu, do latte artów można użyć dowolnego rodzaju mleka – choć niektóre nadają się lepiej niż inne. Na przykład mleko owsiane zwykle produkuje gładszą mikro pianę niż mleko sojowe, a mleko krowie zwykle działa lepiej niż większość napojów roślinnych.

Spienianie mleka za pomocą dyszy ekspresu ciśnieniowego.

Postęp w technologii spieniania mleka.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem konsumentów tworzeniem napojów mlecznych na poziomie kawiarni, popyt na technologie do spieniania mleka również wzrasta.

Jedną z nowych technologii jest NanoFoamer od firmy Subminimal.

To urządzenie łatwe w użyciu, które w zasadzie naśladuje dyszę parową na ekspresie do kawy. NanoFoamer działa podobnie jak elektryczny spieniacz, ale jest bardziej wydajny i zawiera specjalną końcówkę, która umożliwia lepsze napowietrzenie mleka.

Aby użyć NanoFoamera, musisz wybrać odpowiedni NanoScreen – wkładkę, która najlepiej odpowiada rodzajowi napoju mlecznego, który przygotowujesz. Na przykład Super Fine Screen działa najlepiej dla napojów, które mają mniej mikro pianki (np. flat white), podczas gdy Fine Screen pomaga w produkcji większej ilości mikro pianki (np. do latte). Można również użyć NanoFoamera bez wkładki, aby uzyskać gęstszą mikro piankę, która bardziej nadaje się do napojów, takich jak cappuccino.

Po drugie, należy podgrzać mleko do temperatury między 55°C a 65°C. Gdy mleko osiągnie pożądaną temperaturę, umieszcza się końcówkę NanoFoamera nieco poniżej powierzchni mleka i kręci przez dwa do pięciu sekund.

Następnie należy obniżyć końcówkę urządzenia niżej – umieszczając ją bliżej boku dzbanka – aby uzyskać gładką i jedwabistą mikro piankę. Zaleca się utrzymać tę pozycję przez około 20 sekund, przy całkowitym czasie spieniania do 30 sekund.

Ostatecznie powinniśmy otrzymać gładką i jedwabistą mikro piankę, która pozwala na stworzenie różnych wzorów latte art.

Więcej na temat NanoFoamera dowiecie się z filmiku Lance’a i na stronie producenta – Subminimal.

French press pełen mleka.

Porady na temat wylewania latte art w domu.

Ważne jest, aby zauważyć, że umiejętność wylewania pięknych wzorów latte art wymaga wielu ćwiczeń i cierpliwości. Dla wielu baristów oznacza to miesiące nauki niezbędnych umiejętności efektywnego spieniania i wylewania latte art.

W pierwszej kolejności warto poznać odpowiednią technikę i próbować ją odtwarzać za każdym razem, gdy wylewa się wzór. W internecie dostępne jest mnóstwo porad i wskazówek.

Ucząc się nalewania latte art, warto kwestionować swoje techniki i je poprawiać.

Podczas mieszania mleka z powietrzem, należy skupić się na wirowaniu mleka, a podczas nalewania latte art, trzeba zwrócić uwagę na umiejscowienie wylewanego wzoru, a także na to, jak blisko powierzchni mleka trzymamy dzbanek.

Teoretycznie, im bliżej powierzchni kawy jest wylewka dzbanka, tym więcej mleka pojawi się na jego powierzchni podczas nalewania.

W idealnym przypadku wzór latte art powinien być umieszczony w centrum filiżanki i powinien zajmować około trzech czwartych powierzchni napoju. Aby to zrobić, musisz zacząć nalewać mleko z większej wysokości, aż filiżanka będzie w połowie pełna. Pozwala to na dotarcie mleka na dno filiżanki, a nie tylko na powierzchnię napoju.

Gdy napój jest w połowie pełny, powinieneś zbliżyć wylewkę swojego dzbanka do powierzchni napoju, tak blisko, jak to możliwe – dzięki temu możesz „rysować” swój wzór na powierzchni płynu.

Szybkość wylewania mleka jest równie ważna. Jeśli wlejesz za szybko lub za wolno, ryzykujesz utworzeniem dodatkowych bąbelków lub nierównym wymieszaniem, co utrudnia tworzenie wzorów.

NanoFoamer zawiera różne rozmiary sit / wkładek, które pozwalają uzyskać różne tekstury mleka. Dla osób z mniejszym doświadczeniem, drobny NanoScreen może pomóc w uzyskaniu nieco gęstszej mikro pianki, co jest łatwiejsze do pracy. Można również wybrać opcję bez użycia sita, co pozwala uzyskać jeszcze gęstszą mikro piankę.

Według Lance’a – NanoFoamer tworzy mikro piankę porównywalną do tej uzyskiwanej przy użyciu ekspresu do kawy. Pozwala to na wierne odwzorowanie tekstury mleka z kawiarni bez inwestowania w drogą maszynę.

Z wystarczającą ilością praktyki i dobrą kremą (lub nawet sosem czekoladowym, lub syropem), latte art w domu jest zdecydowanie osiągalny.

Mimo że tworzenie odpowiedniej piany i rysowanie wspaniałych wzorów latte art w domu może być wyzwaniem, nowoczesne technologie do spieniania mleka z pewnością pomagają w osiągnięciu tego celu.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej dostępne i przystępne cenowo rozwiązania do spieniania mleka, prawdopodobnie będziemy obserwować coraz więcej takich opcji na rynku dla konsumentów domowych.

E-book Banner - Czym jest kawa speciality?