Kafejeto Palarnia

Colombia Pink Bourbon – specialty w różowych barwach autorstwa Miriam Quesady

10 maja, 2024
Przepisy
Kawowe ciekawostki
Scenariusz jest następujący: czeka Cię podróż w nieznane. Nie masz zielonego pojęcia kto – jeśli w ogóle – będzie Ci tam towarzyszył, ani dokąd zmierzasz. Jedyne co możesz zrobić to spakować się w podręczną torbę i poprosić o spełnienie jednego życzenia.
miriam quesada

Wyjazd jest jutro. Czego więc sobie zażyczysz? Jeśli pierwszym, co znalazło się w bagażu, jest Twój ręczny młynek i choć przez chwilę przemknęła Ci myśl “oby tylko była tam kawa” to tej wyprawy, długo nie zapomnisz. Lecimy do kraju, którego narodowym kwiatem jest orchidea Flor de Mayo – czyli dokładnie do Kolumbii.

Eje Cafetero

Republika prezydencka ze stolicą w Bogocie, zajmuje powierzchnię zbliżoną do obszaru Etiopii (1 038 700 km2 Kolumbii vs. 1 096 570 km2 Etiopii). W barwach jej flagi zapisano symbole narodowe – złoto bogactw naturalnych, błękit oceanu u wybrzeży, karmazyn krwi przelanej w walce o niepodległość – a także ponadczasowe wartości: wolność, równość i braterstwo. Od Polski oddziela ją Ocean Atlantycki i przynajmniej 15 godzin lotu. Za to łączy ją uprawiane ziarna arabiki.

Istnieje możliwość, iż za pojawienie i rozpowszechnienie upraw kawy w Kolumbii, odpowiedzialni są Jezuiccy misjonarze już w XVIII wieku. Obecnie ziarna uprawia 20 z 32 departamentów kraju, przy czym każdy z nich oferuje wyjątkowe profile – możliwe do wydobycia jedynie na wysokościach i mikroklimacie w danym obszarze. Najbardziej słynącym z upraw jest Eje Cafetero – “Trójkąt Kawowy”. Łączy on trzy regiony: Caladas, Quindío oraz Risaralda, gromadzące 15% wszystkich terenów uprawnych ziaren. Wpisany został także na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

kwiat narodowy kolumbii

Bogactwo specialty na okrągło

Kolumbijskie kawy słyną z bogactwa smaku i pełnego body. Ze względu na duże zróżnicowanie terenu oraz związaną z tym mnogość mikroklimatów, ziarna można podzielić na trzy grupy głównych nut sensorycznych, w zależności od regionu upraw. Tereny północne oferują cięższe, orzechowo-czekoladowe profile. Regiony Środkowej Kolumbii słyną ze zbalansowanych, herbaciano-kwiatowych nut. Natomiast obszary z południa wydają jedwabiste, słodkie ziarna z akcentem na cytrusowość. Właśnie ze względu na różnorodność klimatyczną, okres wegetacji – a co za tym idzie – także i czas zbiorów jest inny w każdym regionie. Sprawia to, iż świeże kolumbijskie ziarna dostępne są przez cały rok.

Miriam Quesada z Finca El Guayacan

Kolumbia wypalona w tym sezonie do Białegostoku dostała się z farmy Finca El Guayacan, prowadzonej przez Miriam Quesadę Encisco od 2005 roku. Ta bogata w składniki odżywcze, wulkaniczna gleba regionu Huila, nadaje głębię smaku nie tylko kawie, lecz także uprawianym tam plantanom i juce. W tym sezonie dostarczyła nam także arabikę specialty w odmianie Pink Bourbon.

Varietal Pink Bourbon nie jest związany z odmianą Bourbon niczym, oprócz legendy o jego pochodzeniu (jakoby hybryda powstała z połączenia wersji Yellow i Red). Według ostatnich badań należy do grupy rodzimych odmian etiopskich (Ethiopian landrace). Ten jasno wypalony kolumbijski przelew z obróbki naturalnej, charakteryzuje się słodkimi nutami papai, soczystą goryczką grejpfruta, wykończoną długim posmakiem amaretto.

kolumbia mapa

Szlachetna sztuka przeciskania

16 marca odbyły się pierwsze eliminacje do Mistrzostw Polski Aeropress 2024. Jest to impreza gromadząca fanów sztuki szlachetnego przeciskania – zarówno jako uczestników, jak i kibiców. Na zawody może zapisać się każdy oraz każdy może wpaść, żeby je obejrzeć. W oczekiwaniu na wyłonienie tegorocznego mistrza, możemy sami zabrać i siebie i Aeropress na wyprawę w poszukiwaniu smaków Kolumbii – albo zostać w zaciszu własnego schronienia, prowadząc eksperymenty na obiecujących ziarnach z kraju Ameryki Południowej. Ta kawa i to urządzenie pasuje do każdych okoliczności przyrody! Więcej o zawodach i Aeropressie opowiem w odrębnym artykule już niedługo, a póki co – zapraszam na parzenie kawy!

Przepis na Kolumbię z Aeropressu (autorka Natalia Gołyga, Katowice 2024):

 • przygotowanie:
  • pozycja invert,
  • woda 87oC (Żywiecki Kryształ),
  • jeden klasyczny filtr,
  • 18 g kawy zmielonej na 22 clicku Comandante (przeliczone z 17 click Timemore Slim);
 • ustaw Aeropress w pozycji invert,
 • przygotuj filtr w sitku przelewając go wodą,
 • wlej 100 ÷ 110 g wody,
 • włączając stoper, wsyp zmieloną kawę,
 • dolej wody do 237 g,
 • rozpocznij mieszanie: trzykrotnie zmąć powierzchnię kawy mieszadełkiem, po czym zanurz je głębiej i zamieszaj 3 razy w kierunku od siebie,
 • zakręć sprawnie sitko ze zmoczonym filtrem i po upływie 1 min. obróć Aeropress,
 • przeciskaj nie dłużej niż przez 25 s, zatrzymując natychmiast po usłyszeniu pierwszego syknięcia,
 • wystudź napar do około 55oC (co odpowiada 4-5 przelaniom do naczynia z wysokości),
 • zmieszaj i próbuj!

Delikatnie ciepły napar, intensywnie pobudzający zmysły. Chwila przerwy na zaparzenie kawy i złapanie oddechu na dalszą część dnia. Do odpoczynku, jak też przeciskania można śmiało wykorzystać znajomych. Przyjemnych kawowych doznań wszystkim fanom eksperymentowania!

またね、

問題       

Literatura

Ika Graboń, Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie, Otwarte, Kraków 2017, s.

Anette Moldvaer, Coffee obsession, DK 2014, s. 94-95

To również może cię zainteresować

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.