Kafejeto Palarnia

0

Kuloodporna kawa – Co to takiego i czy warto ją pić?

18 czerwca, 2024
Kawowa wiedza
Przepis
Kawa kuloodporna (ang. bulletproof coffee) to kawa z masłem i olejem kokosowym, która zyskała swoją popularność wśród osób na diecie ketogenicznej ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Choć nie powinna być podstawą tej diety, może być bardzo wartościowym dodatkiem.
kuloodporna kawa

Czym jest kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna to jeden z elementów diety ketogeniczej. Żywienie keto polega na spożywaniu posiłków niskowęglowodanowych z jednoczesnym uwzględnieniem większej ilości tłuszczów.

W związku z tymi zasadami, kawa kuloodporna zakłada dodanie tłuszczu, a jednocześnie wyklucza posłodzenie napoju. Chociaż spożywanie tłuszczu jest podstawą tej diety, należy zwrócić uwagę na jego jakość. Najlepszym dodatkiem do kawy będzie klarowane masło i olej kokosowy nierafinowany.

Czy warto pić kawę kuloodporną?

Kawa z masłem, jako część diety ketogenicznej, może pomóc w zmniejszeniu apetytu, poprawie wydolności umysłowej i fizycznej, oraz w utracie wagi. Dzieje się tak poprzez wprowadzenie organizmu w stan ketozy, w którym organizm spala tłuszcz jako główne źródło energii. Chociaż nie należy zastępować kawą posiłku, szczególnie na początku picia tego napoju, może towarzyszyć uczucie podobne do tego po zjedzeniu niewielkiego posiłku. To zasługa dodatkowych tłuszczów – mogą one zapewnić dłuższe uczucie sytości i stały poziom energii. Jednorazowe wypicie takiej kawy nie spali cudownie odkładanego przez jakiś czas nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale może dodać energii i zwiększyć efektywność w ciągu dnia. Warto zastanowić się, na którym celu zależy nam bardziej. Chcąc osiągnąć pełnię benefitów, warto spożywać kawę kuloodporną jako element diety ketogenicznej.
kawa kuloodporna

Czy każdy może pić kawę z masłem?

Oczywiście, jak w każdej diecie istnieją pewne ograniczenia do przejścia na dietę keto oraz picia kawy kuloodopornej. Są to:

  1. Problemy zdrowotne: Osoby z chorobami wątroby, nerek, trzustki lub zaburzeniami metabolicznymi raczej nie powinny spożywać tego typu kawy. Każda sytuacja jest indywidualna, dlatego warto dla pewności skonsultować tę sprawę z lekarzem.
  2. Cukrzyca typu 1: U osób z cukrzycą, kawa z masłem nie wyrządzi większych szkód, jednak spożywanie jej razem z resztą diety ketogenicznej może być ryzykowne, ponieważ prowadzi do niebezpiecznie niskiego poziomu glukozy we krwi.
  3. Ciąża i karmienie piersią: Istnieją różne opinie na temat picia kawy w ciąży i podczas karmienia piersią, jednak tym czasie najlepiej jest wstrzymać się od nadmiaru kofeiny.
  4. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: Niektóre osoby mogą doświadczać niestrawności lub innych problemów żołądkowo-jelitowych po wypiciu tego napoju.
  5. Osoby z chorobami układu krążenia: Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu oraz kofeiny osoby chorujące na serce i inne schorzenia układu krążenia powinny unikać kawy kuloodpornej. Warto również poradzić się lekarza przed decyzją przejścia na dietę keto.

Dieta ketogeniczna może być w niektórych przypadkach stosowana w celach terapeutycznych np. w leczeniu padaczki u dzieci czy w niektórych chorobach metabolicznych, nie jest ona jednak zalecana jako ogólna dieta dla zdrowych osób dorosłych. Podobnie kuloodporna kawa, choć może przynosić wiele korzyści osobom zdrowym, należy rozsądnie podejść do jej picia i korzystać z tego napoju z umiarem, a na pewno nie codziennie.

Skąd wzięła się kawa kuloodporna?

Pomysł na rozpowszechnienie tego rodzaju kawy wziął się tak naprawdę od herbaty. Swoje korzenie ma w dalekim Tybecie. Mieszkańcy tamtejszych rejonów zajmują się głównie wypasaniem owiec na wyżynie i mimo ciepłego klimatu w kraju, w górach temperatura drastycznie spada. Szukając sposobu na ogrzanie, opatentowali popularny tam napój herbatę z masłem. Dzięki niej, mimo znacznego zimna, nie marzli, a jednocześnie nie przybierali na wadze.

Ten dziwny napój przykuł uwagę turysty – Davida Aspreya. Zauważył wspomniane zależności i smakując herbaty postanowił odtworzyć ją po powrocie do kraju. Zmodyfikował jednak ten przepis i zamiast herbaty bazował na kawie. W taki sposób powstał ten energetyzujący przepis na kawę kuloodporną. Szybko zyskał on popularność nie tylko w USA, ale na całym świecie i obecnie jest z powodzeniem przygotowywany w zaciszu domowym przez wiele osób. Można go też znaleźć w menu niejednej kawiarni.

kawa w filiżance

Kawa kuloodporna przepis

Składniki:

  • 200 ml gorącej czarnej kawy
  • 1-2 łyżki masła lub masła klarowanego
  • 1-2 łyżeczki oleju kokosowego
  • Opcjonalnie: szczypta cynamonu lub kardamonu do smaku

Przygotowanie:

Proces przygotowania kawy kuloodpornej jest niezwykle prosty. Zaczynamy od wyboru kawy – pamiętając oczywiście, że napój ten ma pobudzać i doskonale smakować, więc warto wybrać odpowiednie ziarna. Do przygotowania czarnej kawy najwygodniej jest użyć odpowiedniego zaparzacza lub przygotować americano w ekspresie ciśnieniowym.

Gdy kawa czarna jest gotowa należy dodać do niej 1-2 łyżki masła klarowanego i 1-2 łyżeczki oleju kokosowego nierafinowanego. Warto wypróbować różne proporcje kawy i tłuszczu, i dobrać odpowiednią ilość do swoich preferencji. Kawę kuloodporną można wzbogacić dodając przyprawy, np. cynamon, czy kardamon. Aby uzyskać charakterystyczną piankę, można tę kawę zblendować lub wymieszać używając urządzenia do spieniania mleka.

Tak jak to bywa ze wszystkimi dodatkami diety, tak i tutaj warto zachować umiar. I z pewnością należy pamiętać, że nawet najlepszy wspomagacz odchudzania, nic nie da w przypadku nieodpowiedniej diety. Decydując się na picie kawy keto, warto zgłębić więcej założeń tego sposobu odżywania i stosować również inne wytyczne ketogeniczne. To pomoże zachować energię na cały dzień i cieszyć się dobrym zdrowiem oraz smukłą sylwetką.

To również może cię zainteresować

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.