Kafejeto Palarnia

0

Kawa Geisha, czyli odmiana luksusowa w segmencie specialty

21 lutego, 2024
Kawowa wiedza
Kawowe ciekawostki
Historia światowego sukcesu pewnej odmiany arabiki jest opowieścią o tym, dokąd może nas doprowadzić ciekawość odkrywania. Zaczynając od Etiopii, która może z dumą patrzeć na swoje kawowe dziedzictwo, kończąc zaś na Panamie, gdzie “udomowione” ziarna, uznane zostały za jedne z najbardziej wyjątkowych w skali globu. Mowa tutaj o cenionych odmianach kawy Geisha (czy też Gesha) i ich drodze na szczyt segmentu specialty.
parzenie kawy
panama city

Kawa Geisha i jej droga na szczyt

Kawa Geisha, to odmiana po raz pierwszy odnaleziona w 1930 roku na terenie Etiopii, zbadana w Tanzanii i poprzez centrum naukowo-badawcze CATIE w Kostaryce (Centro Agronómico Tropical de Investigación y Enseñanza), dotarła do Panamy. Początkowo wprowadzono ją na rynek upraw jako odmianę odporną na rdzę kawową oraz choroby wywoływane przez grzyby, jednak przez kruchość gałązek krzewu, nie cieszyła się popularnością wśród hodowców. Doceniono ją dopiero w 2005 roku, gdy zbiory geshy z rodzinnej plantacji Petersonów zabłysły na konkursie The Best of Panama, uzyskując niesłychanie wysokie noty, a co za tym idzie – zawrotne ceny za ziarna (ponad 40$ za kilogram).

Pochodzenie kawy Gesha

Ten varietal arabiki wywodzi się z gałęzi Heirloom, dziedzicząc z odmiany zarejestrowanej pod numerem katalogowym T2722. Nazywana wymiennie geishą, bądź geshą, (rzadziej odmianą abisyńską) ze względu na brak uściślonego tłumaczenia etiopskich dialektów na język angielski – pierwotnie zarejestrowana jako odmiana botaniczna Geisha, zaś rosnąca w Etiopii u podnóży góry o nazwie Gesha. Ani jej nazwa, ani pochodzenie nie ma więc nic wspólnego z japońską kulturą gejszy. Spotykane niekiedy w literaturze powiązanie herbacianych nut smakowych w kawie do azjatyckiej ceremonii herbacianej, pozostaje jedynie ciekawym zabiegiem stylistycznym.

Jak wygląda uprawa najlepszej światowej odmiany kawy?

Kawa Geisha to wymagający varietal do hodowli. W porównaniu do innych odmian, ze względu na cieńsze i węższe liście, proces fotosyntezy zachodzi mniej efektywnie, zaś uboższy system korzeniowy ogranicza pobór wody i minerałów z gleby. Jest jednak symbolem wyjątkowo wysokiej jakości pochodzącej z upraw na dużych wysokościach (ponad 1500 m n.p.m.), gdzie pierwsze pełnowartościowe owoce dojrzewają pomiędzy 4 a 8 lat. Choć zbiory nie są zbyt duże, obfitują w nasiona o delikatnych kwiatowo-owocowych aromatach przypominających jaśmin, brzoskwinię czy bergamotkę. Napary cechują się kompleksowym smakiem i naturalną, soczystą słodyczą – tak intensywną, że już nikomu nie przyjdzie na myśl dodawać do nich cukru – przywodzącą na myśl papaję i mango. Odnajdziemy tam także zbalansowaną, malinową kwasowość, z zachowaniem niskiego, przejrzystego body. Cała symfonia jej smaków zależy przede wszystkim od mikroklimatu, w którym dojrzewają jej owoce.

owoc finca aurora

Konkurs na najlepszą kawę, czyli The Best of Panama

Moment, w którym rodzina Petersonów przedstawiła światu najlepszą panamską geshę, dał początek nowej niszy na rynku – segmentowi kaw luksusowych. Co roku oczy światowych koneserów zwracają się ku konkursowi The Best of Panama, zakończonym aukcją perełek wśród zwycięskich zbiorów. Wydarzenie powstało w całości z inicjatywy oddziału SCA (Specialty Coffee Association) w Panamie, aby promować lokalne uprawy kaw. Każda z tych zgłoszonych do konkursu, poddawana jest organoleptycznej ocenie krajowemu oraz międzynarodowemu gronu sędziów, w procedurze ślepego cuppingu (blind tasting). We wstępnej ocenie bierze udział co najmniej 7 sędziów z Panamy, następnie swój werdykt ogłasza panel przynajmniej 7 sędziów zagranicznych, pod czujnym nadzorem komisji do spraw jakości. 50 zbiorów z największą ilością punktów ląduje na światowej aukcji, często osiągając ceny ponad 2000$ za kilogram podczas licytacji! 

Znajdziemy tam geshe w obróbce washed and natural z punktacją powyżej 92 oraz inne odmiany – nie będące geshami – z wynikami powyżej 89.13 punktów. 

Tegoroczne zbiory o najwyższej punktacji odpowiednio w kategoriach: geisha natural, geisha washed, varietals.

Gesha grzechu warta

Niewielkie plony i obietnica wyjątkowych doznań smakowych tych ekskluzywnych ziaren, wpływa na ich wysokie ceny. Stąd, nawet geshe osiągające niższą punktację cuppingową niż zbliżone im odmiany, wciąż będą od nich znacząco droższe. Pomimo ceny i ograniczonej dostępności zbiorów, uprawa geshy przynosi znaczne zyski. Dzięki temu, hodowcy mogą inwestować w badania nad poprawą jakości oraz rozwój nowych technik upraw. Tak opracowane rozwiązania rozprzestrzeniają się na inne plantacje, aby mogły z nich korzystać także inne odmiany. Na fali popularności geshy zyskuje także pozostały – jakże zróżnicowany i czekający na odkrycie – świat kawy. Dla takich ziaren z misją, zdecydowanie warto jest więc zgrzeszyć.

またね、

問題

Literatura

Christine Cottrell, Perfect espresso: barista bible – second edition, Coffee Education Network, Australia 2013, s.28

Anette Moldvaer, Coffee obsession, DK 2014, s.15, 111

Ika Graboń, Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie, Otwarte, Kraków 2017, s.154-155, 179

To również może cię zainteresować

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.