Kafejeto Palarnia

0

Flat white, czym jest i skąd pochodzi?

26 maja, 2024
Kawowa wiedza
Kawowe ciekawostki
Słysząc w nazwie „white” może się od razu kojarzyć całkiem biała kawa. Może nawet bardziej mleko z kawą niż kawa z mlekiem. Nic bardziej mylnego, swoją nazwę ten napój wziął z angielskiego „biała płaska” i odnosi się do niewielkiej, płaskiej ilości spienionego mleka na wierzchu. Wbrew pozorom jest dosyć mocnym napojem, a jego historia jest równie ciekawa jak smak tej cienkiej pianki na wierzchu Flat White.
flat white na stoliku

Skąd się wzięła Flat White?

Można by się pokusić o pogląd, że tą kawę wymyślił ktoś, kto chciał utrudnić życie laikom, bo i tak mało kto rozróżnia cappuccino od caffe latte i latte macchiato. A tu jeszcze jakaś Flat white, przecież wszystko to kawy z mlekiem. Różnią się jednak ilością mleka, sposobem jego spieniania, mocą i ilością kawy.

Najprościej zapamiętać, że

  • latte macchiato ma trzy warstwy – gorące mleko na dole, espresso po środku i piankę na górze. Jest to mocno mleczna kawa
  • caffe latte ma dwie warstwy – espresso i mleko mieszają się na dole, a na górze pojawia się pianka. Ta kawa jest również mocno mleczna
  • capuccino to takie mniej mleczne latte. Wygląda niemalże identycznie, kolor jest jednak ciemniejszy z uwagi na większą ilość kawy w stosunku do mleka. Dodatkowo, cappuccino jest często ozdobione startą czekoladą lub kakao.

I królowa dzisiejszego artykułu – Flat White. Ciemna na dole z delikatną chmurką z pianki na górze. Zawiera niewiele mleka, więc można powiedzieć, że to „najbardziej kawowa z kaw” wyżej wymienionych.

Chociaż nie każdy musi być baristą, warto poznać te różnice, żeby nie popełnić faux paux w kawiarni.

flat white kawa

Prawdziwa historia Flat White

Jednak nie stąd się wzięła Flat White. Historia jest dość zabawna, a jeszcze zabawniejsze jest to, że nie wiadomo skąd pochodzi. Z pewnością sięga lat 80. Jednak jej autorstwo przypisują sobie Australia i Nowa Zelandia. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kto wpadł na ten pomysł pierwszy, stąd chwałą za wymyślenie nowej kawy kraje te muszą się podzielić. Podobno kawę tę zawdzięczamy pomyłce baristy, któremu nie wyszło cappuccino. Przez zbyt chude mleko, zamiast efektownej wysokiej pianki otrzymał płaską białą linię na espresso. Postanowił jednak wydać kawę klientowi, któremu o dziwo posmakowała. Serwując napój miał powiedzieć, że przeprasza za „Flat White”.

Napój szybko zyskał popularność nie tylko w Australii i Nowej Zelandii, ale na całym świecie. Obecnie jest on często sprzedawany w wielu kawiarniach, choć nie w każdej. Podobnie sprawa się ma w domowych ekspresach ciśnieniowych, które mają funkcję przygotowania kawy automatycznie. Niektóre z nich mają już ten napój w swoich opcjach. Ta ograniczona popularność wynika z pewnością z młodego wieku tej kawy, dużo dłużej znane są inne jej rodzaje. Nie mrugniemy okiem, a podobną popularnością będzie się cieszyć Flat White.

Jak ją przygotować?

Bazą tej kawy jest espresso lub podwójne espresso. Najwygodniej uzyskać je wybierając taką opcję w ekspresie ciśnieniowym. Espresso można też z powodzeniem przygotować nie posiadając takiego sprzętu. Wystarczy kawiarka. Kawa przygotowana w tym urządzeniu będzie bardzo aromatyczna, w iście włoskim stylu, czyli idealna do Flat White. Parząc kawę należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta, ponieważ stopień zmielenia kawy, temperatura wlewanej wody czy czas podgrzewania mają wpływ na ostateczny smak kawy.

Mając już przygotowane espresso można przejść do przygotowania pianki. Do tego niezbędne będzie użycie spieniacza, można też wykorzystać zaparzacz do kawy i rytmicznie podnosić i opuszczać rączkę. Mleko powinno być spienione delikatnie, tak aby uzyskać jednolitą konsystencję. Przygotowując jedną porcję napoju mleka potrzeba naprawdę niewiele, bo trzeba pamiętać, że podczas spieniania zwiększa ono swoją objętość.

Ostatnim krokiem jest połączenie obu składników i podanie kawy. Standardowo w kawiarniach podaje się ją w 200 mililitrowej filiżance. Wiele osób kojarzy spienione mleko od razu z przezroczystym naczyniem, w tej kawie jednak, z uwagi na niewielką ilość mleka, efekt przechodzenia warstw nie będzie tak spektakularny jak w caffe latte, więc filiżanka w zupełności wystarczy.

W niektórych kawiarniach można spotkać smakowe wersje tego napoju, np. karmelowe lub nawet dyniowe Flat White. Chcąc osiągnąć podobny smak w domu wystarczy dodać smakowego syropu.

flat white kawa i ziarna

Dla kogo Flat White?

Ten rodzaj kawy świetnie sprawdzi się dla osób, które chcą porządnego pobudzenia od kawy, ale nie wyobrażają sobie nie dodać mleka do kawy. Będzie to też dobre rozwiązanie dla kogoś, kto niezbyt dobrze czuje się po kawie z mlekiem. W dzisiejszych czasach sporo osób ma nietolerancję laktozy i uczulenie na mleko, jednak wiele z nich nie chce rezygnować z ulubionego napoju ani zastępować go mlekiem roślinnym. Chociaż takie rozwiązanie nie jest polecane z punktu widzenia medycznego, wiele osób raz na jakiś czas pozwala sobie na ulubiony smak licząc się z konsekwencjami w postaci złego samopoczucia. W kawie Flat White tego mleka jest bardzo mało i wydaje się być mniejszym złem w opisanej sytuacji.

Flat White sprawdzi się też dla osób odchudzających się lub liczących kalorie. Z uwagi na niewielką ilość mleka jest napojem dość dietetycznym. 210 ml kawy ma jedynie ok. 30 kalorii. Sprawia to, że nie trzeba na czas diety rezygnować z ulubionego napoju, a dla innych jest to okazja by dołączyć coś słodkiego do porannej kawy uzupełniając tym samym jej kaloryczność.

To również może cię zainteresować

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.