Kafejeto Palarnia

Rwanda

Rwanda, gęsto zaludniony i pozbawiony dostępu do morza kraj we wschodniej Afryce, składa się głównie z gór i płaskowyżów na wschód od doliny Rift. Klimat jest ciepły z letnią porą suchą.

rwanda

Rwanda przeszła długą drogę od straszliwej wojny domowej w latach 1990-1994, w której według niezależnych szacunków zginęło ponad 500 000 ludzi, pozostawiając kraj w ruinie, a społeczeństwo w rozsypce. Dochód Rwandy na osobę spadł do 150 dolarów podczas wojny domowej, w 2017 roku wyniósł 700 dolarów. Od 2000 r. PKB Rwandy rośnie o 8% rocznie – co czyni ją jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie – ale wciąż jedną z najbiedniejszych. Początkowo ożywienie gospodarcze wywołała pomoc zagraniczna – w 2006 r. Pomoc stanowiła jedną czwartą PKB i około połowy budżetu rządu – w 2017 r. Wynosiła odpowiednio 5% i 17%. Od 2000 r. Lepsze dochody gospodarstw (kawa stanowi 75% eksportu) zapewniły wzrost organiczny.

Głównie Arabika

Produkcja to głównie Arabika. Informacje dotyczące Robusty nie są tak dokładne, jak w przypadku Arabiki. W większości odizolowanych regionów, w których granice są mniej lub bardziej określone, występują różnice w produkcji, które zniekształcają statystyki.

Dobrze wiedzieć

Rwanda to kraj bez dostępu do morza, dla którego kawa nadal jest kluczowym elementem przychodów z eksportu. Po ludobójstwie produkcja spadła o prawie połowę tego, co kiedyś. Obecne niskie ceny definitywnie nie pomogą w rehabilitacji upraw kawy. Kawa potrzebuje co najmniej dziesięciu dni podróży, aby dostać się do portów wysyłkowych. Ten drogi transport dodatkowo obciąża lokalne ceny kawy.

Kawowe fakty

Okres kwitnienia

wrzesień - październik

Okres zbiorów

Główny: marzec - czerwiec Drugi: październik - grudzień

Okres wysyłki

maj - październik

Kraje docelowe

Ilość dni potrzebnych na transport morski

Port załadunkuZnaczenieEUUS
Dar-Es-Salaam30%2136
Mombasa70%2136

Klasyfikacje

Odmiany botaniczne

Głównie uprawa arabiki, odmiany takie jak: Bourbon (Harrar; POP3303/21; Jackson 2/1257; BM 139) 

Wg regionu

W Rwandzie istnieją dwa główne obszary produkcji kawy:

  • Wokół jeziora Kivu, położonego w zachodniej części kraju
  • W sąsiedztwie Kigali i na południu Rwandy

Wg klasy

Ordinarysemi-washed
Fully washedfully washed
Triageniezgodne z fully washed, ordinary lub peaberry

Wg rozmiaru ziarna

Ordinarysito 14
Fully washedsito 15 i powyżej
Triagesito 12 i powyżej, 14 i powyżej, wszystkie rozmiary

Wg defektów

Ordinarymax 10 %
Fully washedponiżej 6 %
Triagezależy od obróbki

Profil filiżanki kawy

OrdinaryŚrednia kwasowość
Ciężkie body
Herbata kwiatowa o czerwonych owocach
Fully WashedWysoka kwasowość
Ciężkie, krągłe body
Słodka, czarna herbata, gorzka czekolada, delikatne zioła, miód

Kolor ziarna

Ordinaryjednolita, brązowozielona do żółtawozielonej
Triagejednolicie ciemnozielona

Obróbka

Owocobraniehandpicking
ObróbkaZwykłe: łuskanie ręcznie i częściowo myte ręcznie w domu rolnika
Fully Washed: wyłuskiwane, fermentowane i dalsza obróbka w młynie
Fermentowanie
SuszenieNa słońcu
SortownieMechaniczne

Kawowe środowisko

Eksport kawy został całkowicie sprywatyzowany po latach dziewięćdziesiątych. Tylko kilka firm zajmuje się eksportem kawy, konkurując z sobą o zakup kawy pergaminowej od „marchand” (lokalnych handlarzy) i plantatorów.

OCIR CAFE, organ rządowy zajmujący się kawą w Rwandzie, wydaje pozwolenia na eksport i monitoruje ceny lokalne i eksportowe. Pomagają również rolnikom w uprawie.

Cała eksportowana kawa musi być przechowywana w magazynach OCIR przed eksportem. Klasyfikacja jakości eksportowej i ocena jakości są wykonywane przez OCIR, który dostarcza eksporterowi certyfikat jakości.

Większość plantatorów to drobni rolnicy, którzy przetwarzają wiśnie we własnych gospodarstwach i dostarczają kawę do eksportera jeszcze będącą pergaminie.

Podobnie jak w Burundi, rząd Rwandy podjął kroki w celu zwiększenia produkcji kawy Fully Washed ze szkodą dla kawy Semi Wasched. Od 2016 roku rolnicy muszą dostarczać kawę do przypisanej im powiatowego młyna. Cena wiśni jest ustalana przez rząd.

Dobrze wiedzieć

Rwanda jest postrzegana przez wielu jako przykład wzrostu gospodarczego i stabilności – przedstawia się jako Szwajcaria z Afryki. Rwanda ma więcej parlamentarzystek niż mężczyzn.

Krytycy zwrócą uwagę na zasadę siły i zastraszanie opozycyjnych partii politycznych.

Kraj ma bardzo ograniczone zasoby naturalne, z wyjątkiem kawy i herbaty. Podejmowane są starania, aby rozszerzyć ofertę o inne produkty, takie jak kwiaty.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.