Kafejeto Palarnia

0

Chiny

Chiny, trzeci co do wielkości kraj na świecie, obejmują prawie całą wschodnią część Azji, graniczą z czternastoma państwami i mają wybrzeża na morzach Żółtym, Wschodnim i Południowochińskim. Ma niesamowitą różnorodność krajobrazów. Na południowym zachodzie znajduje się wysoki płaskowyż tybetański, otoczony przez Himalaje i góry Kunlan. Północno-zachodni obszar jest górzysty z suchymi dorzeczami i rozciąga się od pasm Tien Shan i Ałtaju i rozległej pustyni Taklimakan na zachodzie do mongolskiego płaskowyżu pustyni Gobi na środkowym wschodzie.

chiny

Wschodnie Chiny są przeważnie nizinne i są podzielone na dorzecza Huang He (Żółtej Rzeki) na północy, Chang Jiang (Jangcy) w centrum i Xi Jiang (Rzeka Grusza) na południowym wschodzie.

Głównymi wyjątkami są wyżyny mandżurskie, płaskowyż lessowy, pasmo Qin Ling, południowo-wschodnie góry i płaskowyż Yunnan na dalekim południu. Warunki klimatyczne i roślinność są tak zróżnicowane, jak ukształtowanie terenu. Północne Chiny mają ekstremalny klimat kontynentalny, na dużej części kraju panują umiarkowane warunki, podczas gdy południowo-zachodni ma wilgotny, ciepły klimat subtropikalny.

Ponad 70% ogromnej populacji Chin żyje na obszarach wiejskich, głównie w północnej części wschodnich nizin i wzdłuż wybrzeża. W rolnictwie i hodowli zwierząt gospodarskich uczestniczy dwie trzecie ludności czynnej zawodowo. Chiny są największym na świecie producentem ryżu, pszenicy, soi i cukru i są samowystarczalne w zakresie zbóż, ryb i zwierząt gospodarskich. Bawełna, soja i nasiona oleiste to główne uprawy dochodowe, ale produkuje się niewielkie ilości kawy Arabika, zwłaszcza z regionu Yunnan. Chiny są bogate w węgiel, ropę, gaz ziemny i wiele minerałów, głównie rudę żelaza, wolfram (rudę wolframu), cynę i fosforany. Produkcja przemysłowa i rolna uzyskały impuls dzięki reformom gospodarczym lat 80-tych, które wprowadziły pewną liczbę prywatnych przedsiębiorstw. Branża skorzystała również na tworzeniu wspólnych przedsięwzięć oraz napływie inwestycji zagranicznych. Główne gałęzie przemysłu produkują żelazo i stal, maszyny, tekstylia, przetworzoną żywność, chemikalia i materiały budowlane. Głównym eksportem Chin są tekstylia i odzież, ropa i produkty, maszyny i sprzęt transportowy, produkty rolne, wyroby metalowe, żelazo i stal.

Tylko Arabika

Kawa jest uprawiana głównie przez indywidualnych rolników, ponieważ większość dużych plantacji kawy została podzielona. To w całości Arabika, a ponieważ Arabika zapewnia wystarczającą premię w porównaniu z (importowanymi) Robustami, cała uprawiana kawa Arabika jest eksportowana.

Prawie cała kawa jest uprawiana w prowincji Yunnan, której wzór geograficzny i klimatyczny jest bardzo podobny do tego w kolumbijskich Andach. Wysokość nasadzeń waha się od 700 do 1200 metrów. Średnie roczne temperatury w prowincji Yunnan wahają się od 17,5 ° do 21,5 ° C.

Jednym z regionów produkcji kawy jest Simao, położone w południowo-zachodniej części prowincji Yunnan. Kawa rośnie tutaj na wysokości 1200 m n.p.m., na zboczach wzgórz. Istnieje około 150 plantacji, z których największa ma około 200 akrów. Warunki klimatyczne są idealne do uprawy najlepszych odmian arabiki. Opady deszczu wynoszą 1400 mm rocznie, a średnia temperatura to około 20 ° C. Nie ma ryzyka mrozu, a góry chronią plantacje przed zimnymi wiatrami z północy.

Niektóre inne regiony południowych Chin również produkują kawę, ale na bardzo małą skalę. W Hainan, prowincji wyspiarskiej na południu Chin, produkuje się trochę robusty.

Kawowe fakty

Okres kwitnienia

maj - październik

Okres zbiorów

listopad - marzec

Okres wysyłki

styczeń - grudzień

Kraje docelowe

Ilość dni potrzebnych na transport morski

Port załadunkuZnaczenieEUUS
Puerto Limon75%215
Puerto Caldera25%285

Dobrze wiedzieć

Chiny są krajem importującym kawę Robusta, a import (głównie z Laosu i Wietnamu) odnotował znaczny wzrost w ostatnich latach, czemu sprzyjał poprawiający się standard życia i szybki wzrost ich gospodarki. Eksportowana jest własna produkcja kawy Arabika. W latach 2015/2016 Chiny zaimportowały łącznie milion 60 kg worków kawy.

Jednak obecnie uprawa kawy i eksport prawdopodobnie wzrosną: obszar i produkcja są dość skromne, ale reputacja regionu w zakresie niskich kosztów produkcji oraz wsparcia rządowego sprawia, że ​​przetwarzanie kawy jest atrakcyjne.

To również może cię zainteresować

Klasyfikacje

Wg klasy

Grade 1Minimum 90 % > screen 17 (6.7 mm) (10% balance>screen15 (6.0 mm);
Maximum 5 % defects (all defects including broken, elephant bean, shells, etc) of which max. 0.5 % black, brown, white, sour, mouldy : maximum moisture level : 12 %, clean cup
Grade 2Minimum 90 % > screen 14 (5.6 mm) (10% balance>screen 12 (5.0 mm);
Maximum 8 % defects all defects including broken, elephant bean, shells, etc) of which max. 1 % black, brown, white, sour, mouldy : maximum moisture level : 12 %, clean cup

Dobrze wiedzieć

Chińska kawa jest zazwyczaj sprzedawana na podstawie próbek z magazynu.

Obróbka

OwocobranieSelektywnie ręcznie
ObróbkaPrzetwarzane zarówno na mokro, jak i na sucho
Fermentowanie12 – 28 godzin
SuszenieNa slońcu
SortownieMechaniczne

Nie ma dużo niemytej kawy. Dotyczy wiśni, które naturalnie wysychają na drzewach, ponieważ rolnicy nie mogli ich zebrać na czas. Pod koniec sezonu żniwnego, w celu oczyszczenia drzew i przygotowania ich do nowego rozkwitu, rolnicy zwykle zbierają wszystkie wiśnie, które pozostały na drzewach, w tym te niedojrzałe, po zbiorach i przetwarzają je na sucho.

Kawa jest suszona na słońcu w porze suchej (od listopada do kwietnia).

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.