Kafejeto Palarnia

0

Etiopia

Etiopskie góry są uważane za pochodzenie wszystkich Arabik.

Kraj położony jest w północno-wschodniej Afryce, graniczy z Erytreą, Dżibuti, Somalią, Kenią i Sudanem. Zachodnia połowa to górzysty region poprzecinany Wielką Doliną Ryftową. Na wschodzie są to głównie suche płaskowyże. Wyżyny są ciepłe z letnimi opadami deszczu, chociaż występują susze; wschód jest gorący i suchy. Większość ludzi mieszka w centralnej części, wokół stolicy Addis Abbeba i północnych prowincji.

Główne regiony produkcji kawy to Sidamo, Kaffa, Wollega, Illubabor i Harrar, a także niewielka część w Shoa.

etiopia

Głównym rodzajem działalności jest rolnictwo na własne potrzeby, chociaż susze doprowadziły do ​​głodu. Kawa, złoto, i nasiona roślin oleistych to główne towary eksportowe. Niestabilność regionu i wojny hamowały rozwój gospodarczy.

Tylko Arabika

Ogromna większość kawy to niemyta arabika. Na rynku etiopskim istnieją jednak dwa bardzo szczególne rodzaje, o których należy wspomnieć.

Pierwszy jest mytym etiopskim, zwykle pochodzącym z górzystego regionu na południe od Addis Abeba w prowincji Sidamo i ma szczególny smak i niezwykłą kwasowość.

Drugi szczególny gatunek odnosi się do tak zwanej kawy Harrar, która pochodzi z obszaru na południowy wschód od Addis Abeba. Jest to niemyta arabika i tradycyjna kawa, z której słynie Etiopia. Ma specyficzny kwaśny smak, który bardzo przemawia do niektórych osób, jednak bardzo trudno go znaleźć, ponieważ większość tej kawy kupuje niewielu klientów, głównie z Arabii Saudyjskiej. Czasami w ofercie można zobaczyć „Genuine Harrar Longberry”, ale wątpliwe jest, czy jest to prawdziwe. Wydaje się, że saudyjscy nabywcy są gotowi zapłacić wysokie ceny za kawę, więc trudno sobie wyobrazić, że zostanie ona skierowana na inne rynki. Co więcej, ta kawa Harrar nie jest zwykle sprzedawana w Addis Abeba jak inne kawy, ale w miejscu znanym jako Dire Dawa na linii kolejowej z Addis do Dżibuti, kilkaset kilometrów na wschód od Addis. Odkąd Harrar stał się praktycznie nieosiągalny na ogólnym rynku światowym, nabywcy w Wielkiej Brytanii i Europie byli przyzwyczajeni do kupowania kawy określanej jako Lekempti jako substytut, ponieważ jest ona powszechnie uważana za następną najlepszą rzecz, chociaż uprawiana jest w zupełnie innej części kraju.

Prawdopodobnie najstarszy eksporter kawy na świecie i jeden z największych afrykańskich konsumentów i eksporterów. Do dziś około 20% kawy Djimmah 5, najczęściej eksportowanej, rośnie naturalnie w różnych regionach, a nie tylko na plantacjach.

Kawa myta stanowi obecnie około 20% całkowitej produkcji i około jednej trzeciej przychodów z eksportu.

Dobrze wiedzieć

Etiopia konsumuje ponad połowę własnej produkcji. Jest to najwyższy współczynnik dla kraju produkującego.

Kawowe fakty

Okres kwitnienia

Główny: styczeń - marzec Drugi: lipiec - wrzesień

Okres zbiorów

październik - listopad

Okres wysyłki

październik - kwiecień

Kraje docelowe

Ilość dni potrzebnych na transport morski

Port załadunkuZnaczenieEUUS
Assab1%3625
Djibouti99%3421

Kawa z Etiopii jest dość dobrze eksportowana na całym świecie, do innych miejsc docelowych, w tym Kalingradu, Felixstowe i Sydney.

W dawnych czasach większość kawy była wysyłana przez Assab, obecnie część Erytrei nad Morzem Czerwonym, ale ostatnio cała żegluga przeniosła się do portu Dżibuti w „Rogu Afryki”. Z historycznego punktu widzenia Assab był również portem, w którym rząd wojskowy działał w połowie lat siedemdziesiątych, dając pierwszeństwo cumowaniu statków zamierzających załadować kawę.

To również może cię zainteresować

Klasyfikacje

Odmiany botaniczne

Wyłącznie arabika. Rodzime odmiany.

Wg regionu

Chociaż nie należy tego uważać za oficjalną klasyfikację, eksporterzy zwykle oferują również kawę pod jakimś opisem terytorialnym, takim jak Djimma, Ghimbi, Lekempti, Limmu, Illubabor lub Sidamo. Najczęstszym opisem jest Djimma UGQ, który sprzedaje się w znacznych ilościach, szczególnie do USA. Ponieważ ten opis stał się najbardziej powszechny, eksporterzy są przyzwyczajeni do używania kawy z innych regionów jako domieszki, żeby sprostać zapotrzebowaniu na kawę z Djimmy. Poniżej wymieniono niektóre z najbardziej popularnych regionów Etiopii produkujących kawę.

Kawy poddawane obróbce: Washed

YirgacheffeeRośnie na wysokości od 1700 do 2000 metrów nad poziomem morza. Około 87% jest powyżej screen 14. Dobra, stałe ziarno. Ostra kwasowość. Średnie do pełnego “body” z bardzo przyjemnymi pikantnymi smakami.
SidamoOkoło 87% powyżej screen 14. Zwykle wyrazista kwasowość. Średnie do pełnego “body” i zrównoważona. Potrzebuje więcej ciepła, aby uzyskać dobrze rozwinięty wypał.
LimmuWysokość 1600 – 2100 metrów. 92% powyżej screen 14. Dobra i wyrazista, jednolita i kolor zwykle niebieskawy. Zrównoważona kwaskowatość i “body”, Winny smak jest jedną z jej charakterystycznych cech.
TeppiRośnie na wysokości od 1100 do 1400 metrów nad poziomem morza. 86% powyżej screen 14. Dobry rozmiar ziarna. Średnia kwasowość. Średnie “body”. Czysty gładki profil filiżanki kawy.
BebekaOkoło 1100 metrów nad poziomem morza. 89% powyżej screen 14. Jednolity rozmiar ziarna. Lekka do średniej kwasowość. Średnie “body”. Generalnie czysty smak, ale o niskiej kwasowości.
LekemptiWysokość 1500 – 1800 metrów nad poziomem morza. 90% powyżej screen 14. Okazałe ziarno, ale są rejony produkujące ziarna o małych i średnich rozmiarach. Średnia kwasowość i body.

Kawy poddawane obróbce: Unwashed

HarrarRośnie od 1500 do 2100 metrów nad poziomem morza. Okazałe do dużego ziarno. Złocistożółte ziarna znane jako „bursztyny” są charakterystyczne dla wschodnich odmian Harrar. Zrównoważony profil filiżanki kawy o dobrej kwasowości i “body”. Wyrazista kawa, zwana Królem Kaw, o niepowtarzalnym smaku mokki.
Lekempti 5Kolor zielonkawy do brązowawego. Średnia kwasowość i body. Zwykle określany jako smak „owocowy”.
Djimmah 5Większość niemytych etiopskich Arabik, których głównym składnikiem jest kawa z regionów Kaffa i Illubabor. Trunek jest czysty, co wskazuje, że w mieszance obecne są dobrej jakości kawy.
Sidamo 4Dotyczy większości niemytych kaw z regionów Sidamo i Yirgacheffe. Dość jednolita średnia wielkość ziaren. Bardzo mało wadliwych ziaren. Dobra kwasowość i body z wyraźnym przyjemnym smakiem.

Wg defektów

KlasaMax. ilość dozwolonych defektów
10 – 3
24 - 12
313 - 25
425 – 45
546 – 100
6101 – 153

Klasa 3 i 4 są czasami nazywane również U.G.Q. (Zwykle dobra jakość) Najpopularniejszym typem jest klasa 5.
Tak zwany Grade 5 Europrep to ulepszona Klasa 5, ponieważ nie powinien przekraczać 80 wad.

Klasy 7 i 8 również istnieją, ale nie można ich eksportować.

Profil filiżanki kawy

Niemyte kawy na wczesnych etapach dostaw z nowych zbiorów mają zwykle owocowy smak, porównywalny z świeżymi uprawami w Brazylii, Ekwadorze, a nawet w Kenii Mbuni. Chociaż nie ma standardów dotyczących wielkości ziaren, koloru lub kwalifikacji do palenia, władze rządowe podejmują intensywne wysiłki, aby utrzymać standard jakości profilu filiżanki kawy.

Obróbka

OwocobranieRęczne zbieranie, selektywne
ObróbkaWashed: Sidamo, Limu, Yrga Cheffe, Bebeka, Teffi, Lekempti
Unwashed: Djimmah, Lekempti, Harrar, Sidamo
FermentowanieTak, w przypadku kaw mytych
SuszenieSuszenie na ziemi, afrykańskich łożach lub betonie
SortownieGłównie ręczne, elektroniczne i mechaniczne

W przeszłości zdarzały się również kawy Semi Washed, pochodzące z terenów z małą dostępną wodą, ale w ostatnich latach zniknęły. Uważa się, że rząd porzucił tę obróbkę na rzecz całkowicie niemytych kaw, ponieważ różnice w kawie Semi Washed były zbyt trudne do kontrolowania.

Dobrze wiedzieć

Wszystkie kawy są przetwarzane w Addis Abeba z wyjątkiem Harrar, który odbywa się w Dire Dawa.

Kawowe środowisko

O eksporcie

Jeśli spojrzymy w przeszłość etiopskiej społeczności handlującej kawą, odkryjemy „stare dobre czasy!” znacznej obecności i zamożności. Społeczność była kiedyś bardzo duża, bogata i znana na całym świecie. Istniejące obrazy dawno wymarłego etiopskiego magazynu eksporterów ukazują liczne twarze handlowców, których nazwiska były niegdyś legendarne, a nawet przebłyski tych szczególnie wielkich okazji, kiedy społeczność handlująca kawą gościła samego starego cesarza.

Błyszcząca scena zniknęła z brutalną ostatecznością po rewolucji w 1974 roku. W ciągu 17 lat rządów komunistycznych społeczność handlująca kawą w Etiopii skurczyła się do tak znikomej siły, że większość ludzi w globalnym biznesie kawowym przeszła do historii. Kiedyś pod koniec lat 80 tylko około ośmiu prywatnych firm było nadal aktywnych przynajmniej w minimalnym stopniu, a ich udział w eksporcie kawy w kraju spadł do mniej niż 10%.

Taka słabość w ostatnim czasie sprawia, że ​​trwający renesans prywatnego eksportu kawy z Etiopii jest jeszcze bardziej niesamowity. Wraz ze zmianą rządu na początku lat 90. i, co ważniejsze, powrotem do wolnej gospodarki, do 1992 r. Rozpoczęło się ożywienie przemysłu kawowego. Chociaż zawirowania polityczne i działalność wojskowa w latach 1990-1992 miały katastrofalny wpływ na eksport kawy, niedawny ożywiony i zliberalizowany rynek kawy, wspierany przez tętniący życiem i rozwijający się sektor prywatny, zapowiada się na coraz bardziej stabilny w nadchodzących latach.

Kilka lat przed rewolucją władze rozwinęły dość prymitywny, ale praktyczny i skuteczny system aukcyjny w Addis Abebie. Prowincjonalni dealerzy, którzy kupowali kawę od małych plantatorów w swoich rodzinnych regionach, przewozili ją do centralnego magazynu, a kawa była dosłownie sprzedawana z ciężarówki w ciągu 48 godzin i natychmiast dostarczana do fabryki lub magazynu kupującego. Chociaż prymitywny w porównaniu z bardzo wyrafinowanymi metodami rynku Nairobi, schemat zadziałał zadziwiająco dobrze.
Kawa, która trafiła na rynek w Addis i została podzielona przez dealerów na 10-tonowe partie, jest zbyt niskiej jakości, aby spełnić minimalne standardy eksportowe. Zadaniem eksportera jest wybieranie i przesiewanie surowca oraz przygotowanie większych partii wysokiej jakości kawy przeznaczonej na eksport, zwykle znanej jako „zwykłe dobra jakość” (U.G.Q.) lub klasy 5 (standard rządowy).

Po liberalizacji na początku lat 90 prywatni eksporterzy zostali zachęceni do konkurowania z restrukturyzowanym państwowym eksporterem ECEE, który miał zostać wycofany.

Jednak od 2002 r. w Etiopii zaszły pewne zmiany strukturalne w komercjalizacji kawy. Główna ewolucja od sprzedaży kawy w drodze aukcji do otwartego rynku to okres próbny mający na celu ocenę, czy nowy system działa. Ta liberalizacja rynku oznacza, że ​​ceny minimalne nie są już ustalane ani wymagane do rejestracji. Cena minimalna jest nadal publikowana, jednak wyłącznie jako wskaźnik. Dzięki tej nowej zasadzie lokalny eksporter może zarejestrować swoją sprzedaż bez konieczności uwzględniania ceny minimalnej. W rzeczywistości ceny rejestrowane przez różnych eksporterów są bardzo podobne i zgodne z cenami orientacyjnymi. Jednym z najbardziej oczywistych powodów jest to, że każdy eksporter stara się uzyskać najlepszą możliwą cenę za swoją kawę.

Ze starego systemu nadal obowiązują procedury rejestracji. To jest rejestracja w Narodowym Banku, który z jednej strony wydaje pozwolenia na wywóz, a z drugiej strony na aukcji, na której rejestruje się wielkość i cenę. Tej rejestracji na aukcję można dokonać z maksymalnie 6-miesięcznym wyprzedzeniem i zawsze ma stałą cenę. Statystycznie kawa sprzedana na aukcji nadal stanowi ponad 90% całkowitego wolumenu eksportu. Narodowy Bank nadal wymaga również płatności akredytywą, głównie w celu zadeklarowania przychodów w dolarach amerykańskich. Rejestracja jest ponadto rodzajem siatki bezpieczeństwa zarówno dla kupującego, jak i sprzedawcy, którzy mogą zgłosić swój spór do Departamentu Kawy i Herbaty.

Niemniej jednak wprowadzono pewną elastyczność w rejestracji aukcji. Niektóre małe ilości gatunków specjalnych, organicznych, uprawianych w cieniu … są sprzedawane bezpośrednio, bez licytacji. Cena i ilość są nadal zarejestrowane w aukcji do wykorzystania w przyszłości. Wprowadzono również nowe rozporządzenie dotyczące mieszania różnych gatunków (np. Sidamo i Yirgacheffee). W przeszłości mieszanie różnych gatunków było niedozwolone, ale obecnie jest akceptowane z pewnymi określonymi wymogami jakościowymi. Przed eksportem wszystkie kawy są sprawdzane przez Departament Kawy i Herbaty w celu sprawdzenia, czy jakość spełnia minimalne standardy.

Dobrze wiedzieć

W prawie wszystkich językach na świecie słowo kawa ma to samo pochodzenie: Kaffee – kawa. Z wyjątkiem Afryki Wschodniej, gdzie ziarno nazywa się Buni lub M’buni. Pierwsze ziarno sprzedawane była pod nazwą Kaffa Buni lub kawa z regionu Kaffa. Tak więc angielskie wyrażenie Coffee Bean lub niemieckie Kaffee Bohne mogą mieć swoje korzenie od pierwszych etiopskich kupców.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz

10%

zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki na zakupy kawy ziarnistej w sklepie internetowym.