KAFEJETO PALARNIA

Przewodnik po etykiecie – jak wybrać kawę?

Krótki przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć treść kawowych etykiet.

Jak wybieramy ziarna?

Jakość doceniamy wszyscy. Nikt nie lubi zadowalać się przeciętnością. Smak kawy powinien być unikalny, zachwycający głębią aromatów. Sprostanie wymaganiom, które stawiasz, inspiruje nas do nieustannych poszukiwań.

Mamy świadomość, że każdy z nas ma inny gust i preferencje smakowe. Twoje zadowolenie jest dla nas najważniejsze, dlatego wybierając ziarna ufamy wyłącznie naszym zmysłom. Zanim otworzysz paczkę ze swoją ulubioną kawą, przechodzi ona rygorystyczne testy sensoryczne, gwarantujące, że będziesz mógł cieszyć się wyłącznie najlepszym smakiem.

Takie bezpieczeństwo zapewnia jedynie współpraca z najlepszymi. Uważnie dobieramy importerów, którzy tak jak my, bardziej niż pieniądze, cenią wartości i relacje tworzone przy filiżance kawy. Dzięki ich wiarygodności i przejrzystym relacjom z farmerami, mamy pewność, że nasza społeczność funkcjonuje etycznie, stawiając ludzi na pierwszym miejscu.

Wszystkie wartości staramy się przekazać w naszej kawie, wierząc, że możemy poprawiać jakość życia nie tylko lokalnie.

Czym się sugerować?

Poszukiwania ulubionej kawy to często długotrwały proces, nierzadko okupiony mnogością paczek, które nie spełniły naszych oczekiwań. Można tego uniknąć wiedząc co kształtuje bukiet smakowy ziaren kawowca. Oczywiście, takich czynników jest bardzo wiele. Ułatwiliśmy Wam zrozumienie poszczególnych aspektów omawiając je w czterech kategoriach, które najczęściej pojawiają się na etykietach.

Gatunki i odmiany

Obróbka

Pochodzenie

Wypalenie

Gatunki i odmiany.

Aktualnie sklasyfikowano ponad 100 gatunków kawowców. Jednak tylko dwa z nich wykorzystuje się przemysłowo. Bardziej rozpowszechnione są uprawy arabiki, która uznawana jest za gatunek szlachetniejszy. Wyróżnia się bardzo złożonym smakiem i aromatem. Często wyczuwalne są nuty rozmaitych owoców, orzechów, przypraw albo kwiatów. Charakterystyczna jest również kwasowość, która uznawana jest przez wielu koneserów jako wyróżnik jakościowej kawy. Przeciwieństwem arabiki jest robusta, którą cechuje specyficzna gorycz. W niej ukrywają się przede wszystkim nuty drzewne, ziemiste, torfowe albo korzenne, często określane jako mało przyjemne, ale intensywne.

Pomimo, że uprawiane są tylko dwa gatunki, to bardzo mocno komplikujący jest fakt, że odmian samej arabiki występuje ponad 120 i wciąż powstają nowe. Część z nich powstała samoistnie jako naturalne mutacje lub skrzyżowanie różnych odmian albo gatunków. Znaczną część jednak stanowią odmiany stworzone przez człowieka. Tutaj znajdziemy również krzyżówki różnych odmian, gatunków lub mutacje pojedynczej odmiany. Taka różnorodność pozwala farmerom na dopasowanie właściwej odmiany dla warunków panujących na plantacji. Trzeba mieć też na uwadze fakt, iż jedna odmiana będzie również mieć inny profil smakowy zależny właśnie od miejsca pochodzenia.

Dzięki uprzejmości przyjaciół z Cafe Imports Europe możemy zaprezentować stworzoną przez nich grafikę ukazującą mnogość odmian oraz ich etymologię

Obróbka

Obróbką nazywamy proces, w którym plantatorzy uzyskują zielone ziarno z zebranych owoców wiśni kawowych. Sposób wydobycia oraz postępowania z nim w poszczególnych etapach obróbki, bardzo mocno determinuje przyszły smak samego ziarna. Wyróżniamy dwie podstawowe metody obróbki, czyli mytą [washed] i naturalną [natural], oraz pośrednie – metoda miodowa [honey / pulp natural], które tak naprawdę są bardzo do siebie zbliżone.

Metoda naturalna / sucha

polega na tym, że zebrane owoce są suszone w naturalnych warunkach. Zależnie od pogody [nasłonecznienie oraz wilgotność] proces trwa od kilkunastu dni, do kilku tygodni. Następnie, mechanicznie wyłuskuje się zielone ziarno z wnętrza wysuszonego owocu. Tak przygotowane ziarna, charakteryzować się będą cięższym, owocowym smakiem, tak słodkim, że często określane są jako “dżemowe”. Lekko przytłumiona kwasowość dodatkowo dodaje wrażenia charakterystycznej szorstkości.

Metoda mokra / myta

polega na tym, że zebrane owoce są mechanicznie pozbawiane zewnętrznej warstwy, czyli kolorowej skóry. Następnie przechodzą przez proces kontrolowanej fermentacji w specjalnych zbiornikach wodnych, który to jest kluczowym aspektem tej metody. Dzięki hydrolizie i działaniu enzymów na pektyny, miąższ rozpada się, odklejając się od ziarna. Jednocześnie powstają pożądane kwasy, którym kawa zawdzięcza charakterystyczną, subtelną kwasowość. Ponadto, obrobione tą metodą ziarna z reguły mają delikatniejsze body oraz większą transparentność, czyli przejrzystość smaku.

Metoda miodowa / Honey / Pulp natural

są to metody pośrednie, wykorzystujące poszczególne aspekty obu podstawowych metod. W pierwszej fazie owoce obrabiane są tak jak na mokro, czyli zostaje z nich usunięta zewnętrzna skóra wraz z częścią miąższu. Następnie, zamiast fermentacji, poddaje się je suszeniu w sposób naturalny. Jest to metoda bardziej powtarzalna niż proces suchy, a także daje większe body niż obróbka mokra.

Pochodzenie

Miejsce, z którego pochodzi kawa, to tak naprawdę kombinacja kilku czynników wpływających na finalny smak. Tak jak wcześniej napisaliśmy, że jest bardzo wiele odmian arabiki, tak ta sama odmiana będzie diametralnie różnić się pod względem smaku w zależności od tego gdzie rośnie. Wpływ tutaj ma przede wszystkim wysokość upraw oraz jakość gleby, ale też ważna jest temperatura, nasłonecznienie, czy ilość opadów i sposób nawożenia. Często możemy mówić o „terrior”, czyli charakterystycznych cechach kaw z danego regionu, natomiast segment kaw speciality, ma to do siebie, że bardzo często plantatorzy są w stanie uzyskać smak bardzo nietypowy dla danego regionu. Warto jednak znać przynajmniej podstawowe cechy, które powinny być wyczuwalne w typowych dla danego regionu kawach.

Grafika obrazująca rozmieszczenie upraw kawowych na świecie.

Wysokość nad poziomem morza

1400 m +

profil: czysty i owocowy / lżejsze body

Wysokość nad poziomem morza

900 m – 1400 m

profil: czekolada i słód / cięższe body

Wypalenie

Profil palenia to jeden z najbardziej kluczowych aspektów w tworzeniu finalnego smaku kawy. Zielone ziarno nie posiada zbyt wielu związków aromatycznych. Pojawiają się one w wyniku reakcji termicznych, w trakcie procesu palenia. Jest to trudna i skomplikowana sztuka, jednak pozwalająca wydobyć z ziarna jego cały potencjał.

Jasno wypalona kawa

zachowuje bardzo wiele z naturalnej kwasowości i owocowości. Bardzo często jest też wyraźnie kwiatowa w aromacie. Może być wyraźnie słodka, natomiast często brakuje jej równoważącej goryczy, która z reguły powstaje w późniejszych etapach palenia. Tak wypalona kawa cechuje się także delikatniejszym, lekkim body.

Średnio wypalona kawa

posiada dużo łagodniejszą kwasowość. Nie jest ona tak soczysta i ostra, ale wciąż jest wyczuwalna. Dominują słodkie smaki karmelu oraz czekolady oraz rozwijają się dojrzałe nuty owocowe. W trakcie wypalania wyczuwalnie zwiększa się body takiej kawy, które będzie cięższe niż jasno wypalonej.

Kawy ciemno wypalone

charakteryzują się intensywnym, często gorzkim smakiem powstałym w wyniku przypalenia. Potrafią być nieprzyjemne w smaku i zazwyczaj unika się takiego stopnia wypalenia w przypadku kaw jakościowych. Jest to jedyny styl palenia stosowany w kawach komercyjnych, mający zadanie ukryć niedoskonałości ziarna. Ponadto, takie wypalenie skutecznie niszczy całą unikalność owocowych kaw jakościowych, natomiast pozwala uzyskać wysokie body oraz smaki gorzkiej czekolady.

Jak zaparzyć kawę?

Niezależnie jak dobre będzie samo ziarno, aby uzyskać filiżankę dobrej kawy, niezbędna jest wiedza jak ją prawidłowo przygotować. Istnieje bardzo wiele różnych metod zaparzania kawy, ale większość z nich jest naprawdę prosta. Wystarczy zastosować się do naszych wskazówek, aby za każdym razem uzyskać perfekcyjny napar ze swoich ziaren.

French Press

Moccamaster

Kawiarka

Chemex

Drip Hario V60

Tygielek

Aeropress

American Press