KAFEJETO PALARNIA

Chiny

O regionie

Chiny, trzeci co do wielkości kraj na świecie, obejmują prawie całą wschodnią część Azji, graniczą z czternastoma państwami i mają wybrzeża na morzach Żółtym, Wschodnim i Południowochińskim. Ma niesamowitą różnorodność krajobrazów. Na południowym zachodzie znajduje się wysoki płaskowyż tybetański, otoczony przez Himalaje i góry Kunlan. Północno-zachodni obszar jest górzysty z suchymi dorzeczami i rozciąga się od pasm Tien Shan i Ałtaju i rozległej pustyni Taklimakan na zachodzie do mongolskiego płaskowyżu pustyni Gobi na środkowym wschodzie. Wschodnie Chiny są przeważnie nizinne i są podzielone na dorzecza Huang He (Żółtej Rzeki) na północy, Chang Jiang (Jangcy) w centrum i Xi Jiang (Rzeka Grusza) na południowym wschodzie.

Głównymi wyjątkami są wyżyny mandżurskie, płaskowyż lessowy, pasmo Qin Ling, południowo-wschodnie góry i płaskowyż Yunnan na dalekim południu. Warunki klimatyczne i roślinność są tak zróżnicowane, jak ukształtowanie terenu. Północne Chiny mają ekstremalny klimat kontynentalny, na dużej części kraju panują umiarkowane warunki, podczas gdy południowo-zachodni ma wilgotny, ciepły klimat subtropikalny.

Ponad 70% ogromnej populacji Chin żyje na obszarach wiejskich, głównie w północnej części wschodnich nizin i wzdłuż wybrzeża. W rolnictwie i hodowli zwierząt gospodarskich uczestniczy dwie trzecie ludności czynnej zawodowo. Chiny są największym na świecie producentem ryżu, pszenicy, soi i cukru i są samowystarczalne w zakresie zbóż, ryb i zwierząt gospodarskich. Bawełna, soja i nasiona oleiste to główne uprawy dochodowe, ale produkuje się niewielkie ilości kawy Arabika, zwłaszcza z regionu Yunnan. Chiny są bogate w węgiel, ropę, gaz ziemny i wiele minerałów, głównie rudę żelaza, wolfram (rudę wolframu), cynę i fosforany. Produkcja przemysłowa i rolna uzyskały impuls dzięki reformom gospodarczym lat 80-tych, które wprowadziły pewną liczbę prywatnych przedsiębiorstw. Branża skorzystała również na tworzeniu wspólnych przedsięwzięć oraz napływie inwestycji zagranicznych. Główne gałęzie przemysłu produkują żelazo i stal, maszyny, tekstylia, przetworzoną żywność, chemikalia i materiały budowlane. Głównym eksportem Chin są tekstylia i odzież, ropa i produkty, maszyny i sprzęt transportowy, produkty rolne, wyroby metalowe, żelazo i stal.

Tylko Arabika

Kawa jest uprawiana głównie przez indywidualnych rolników, ponieważ większość dużych plantacji kawy została podzielona. To w całości Arabika, a ponieważ Arabika zapewnia wystarczającą premię w porównaniu z (importowanymi) Robustami, cała uprawiana kawa Arabika jest eksportowana.

Prawie cała kawa jest uprawiana w prowincji Yunnan, której wzór geograficzny i klimatyczny jest bardzo podobny do tego w kolumbijskich Andach. Wysokość nasadzeń waha się od 700 do 1200 metrów. Średnie roczne temperatury w prowincji Yunnan wahają się od 17,5 ° do 21,5 ° C.

Jednym z regionów produkcji kawy jest Simao, położone w południowo-zachodniej części prowincji Yunnan. Kawa rośnie tutaj na wysokości 1200 m n.p.m., na zboczach wzgórz. Istnieje około 150 plantacji, z których największa ma około 200 akrów. Warunki klimatyczne są idealne do uprawy najlepszych odmian arabiki. Opady deszczu wynoszą 1400 mm rocznie, a średnia temperatura to około 20 ° C. Nie ma ryzyka mrozu, a góry chronią plantacje przed zimnymi wiatrami z północy.

Niektóre inne regiony południowych Chin również produkują kawę, ale na bardzo małą skalę. W Hainan, prowincji wyspiarskiej na południu Chin, produkuje się trochę robusty.

Kawowe fakty

Okresy zbiorów

Okres kwitnienia

Główny: od maja do października

Pora deszczowa zaczyna się w maju, a kończy w październiku i właśnie w tym okresie trwa kwitnienie.

Okres zbiorów

Główny: od listopada do marca

Pora sucha trwa od listopada do kwietnia i to jest sezon zbiorów.

Okres wysyłki

Główny: od stycznia do grudnia

Ilość dni potrzebna na transport morski 

Port załadunku

Znaczenie

EU

US

Shenzhen

3%

30

40

Guangzhou

25%

30

40

Huangpu

45%

30

40

Kraje docelowe

1. Hong Kong
2. Północna Korea
3. Singapur, Europa

 

Brak danych ICO

Chiny nie są członkiem organizacji ICO

Dobrze wiedzieć

Chiny są krajem importującym kawę Robusta, a import (głównie z Laosu i Wietnamu) odnotował znaczny wzrost w ostatnich latach, czemu sprzyjał poprawiający się standard życia i szybki wzrost ich gospodarki. Eksportowana jest własna produkcja kawy Arabika. W latach 2015/2016 Chiny zaimportowały łącznie milion 60 kg worków kawy.

Jednak obecnie uprawa kawy i eksport prawdopodobnie wzrosną: obszar i produkcja są dość skromne, ale reputacja regionu w zakresie niskich kosztów produkcji oraz wsparcia rządowego sprawia, że ​​przetwarzanie kawy jest atrakcyjne.

Klasyfikacje

Wg klasy

Grade 1

Minimum 90 % > screen 17 (6.7 mm) (10% balance>screen15 (6.0 mm); 
Maximum 5 % defects
(all defects including broken, elephant bean, shells, etc) of which max. 0.5 % black, brown, white, sour, mouldy : maximum moisture level : 12 %, clean cup

Grade 2 Minimum 90 % > screen 14 (5.6 mm) (10% balance>screen 12 (5.0 mm); 
Maximum 8 % defects
all defects including broken, elephant bean, shells, etc) of which max. 1 % black, brown, white, sour, mouldy : maximum moisture level : 12 %, clean cup

Dobrze wiedzieć

Chińska kawa jest zazwyczaj sprzedawana na podstawie próbek z magazynu. 

 

Obróbka

Owocobranie

selektywnie ręcznie

Obróbka (1)

przetwarzane zarówno na mokro, jak i na sucho

Fermentowanie

12 – 28 godzin

Suszenie (2)

na slońcu

Sortowanie

mechaniczne

 (1) Nie ma dużo niemytej kawy. Dotyczy wiśni, które naturalnie wysychają na drzewach, ponieważ rolnicy nie mogli ich zebrać na czas. Pod koniec sezonu żniwnego, w celu oczyszczenia drzew i przygotowania ich do nowego rozkwitu, rolnicy zwykle zbierają wszystkie wiśnie, które pozostały na drzewach, w tym te niedojrzałe, po zbiorach i przetwarzają je na sucho.

(2) Kawa jest suszona na słońcu w porze suchej (od listopada do kwietnia).